fbpx

Stiprių ir įtakingų organizacijų kūrimas. 6 pamokos su Strive Masiyiwa

shallow focus photo of coffee beans

Strive Masiyiwa – globalaus telekomunikacijų tinklo „Econet Group” įkūrėjas ir valdybos pirmininkas, filantropas. „Econet”grupė veikia, investuoja ir savo padalinių turi daugiau kaip 20 pasaulio šalių. Kilęs iš Zimbabvės, šiuo metu veiklą vystantis Londone, verslininkas, 2014 ir 2017 m. „Fortune” žurnalo buvo pripažintas vienu iš 50-ies įtakingiausių pasaulio lyderių. S. Masiyiwa laikomas ir vienu dosniausių humanitarų Afrikoje. Kartu su žmona jie yra organizacijos „Giving Pledge” nariai ir per pastaruosius 20 metų parėmė daugiau kaip 250 000 Afrikos našlaičių išsimokslinimą.

S. Masiyiwa įsitikinęs, kad dori verslininkai, aktyvūs visuomenės veikėjai išspręs didžiausias Afrikos bėdas

„Daugybė afrikiečių leidžiasi į ilgas ir pavojingas keliones per Saharos dykumą ir jūras, ieškodami „žalesnių lankų”. Tačiau taip neturi būti. Jūs galite pasiūlyti sprendimus, kurie sustabdytų migraciją”, – taip verslininkas kalbėjo Tarptautiniame konferencijų centre Akroje.

Pats jis labai aktyvus verslininkas ir visuomenininkas, įsteigęs 6 medijos ir komunikacijos kompanijas, kuriose darbuojasi didelės tarptautinės komandos. Visai neseniai prie „Econet Wireless” grupės prisidėjo ir „Kwese TV” televizijos kanalas, transliuojantis programas po visą Afriką, plytinčią į pietus nuo Saharos. „Econet” veiklą pradėjo kaip paprasta, nedidukė elektros paslaugų įmonė viename Zimbabvės mieste. Su laiku ji išaugo ir išplėtojo mobiliojo ryšio paslaugų verslą. 

Pastaruoju metu S. Masiyiwa daug laiko skiria Afrikos lyderių mentorystei. Didžiąją dalį auditorijos pasiekia per „Facebook” – ten jis turi daugiau kaip 2.5 mln. sekėjų.

Aktyviais veikėjais ne gimstama, o tampama

S. Masiyiwa

Šiemet S. Masiyiwa pradėjo paskaitų seriją, kuri leido jam užmegzti ir palaikyti ryšius su aibe aktyvių verslininkų-visuomenininkų daugybėje Afrikos didmiesčių. Pasak S. Masiyiwos, aktyviais veikėjais ne gimstama, o tampama. Ir tam visai nebūtina mesti savo darbą. „Tai veikiau proto nusistatymas, kai sieki atrasti išeitis ir sprendimus, pasitelki viską, ką turi ir kas tau prieinama”. Jei tinkamą nusistatymą derinsime su reikiamais įgūdžiais, pokyčiai bus galingi ir nuvilnijantys net po visą žemyną.

Giliu jo įsitikinimu, Afrika keisis ne tik dėl gamtinių išteklių, kuriais ji labai turtinga, bet ir per žinias. „Gyvename šalyje, kur užauginama daug kakavos ir kavos pupelių, o neturime savo prekės ženklo. O štai „Starbucks” verslas užgimė šalyje, kuri pati beveik neturi savo kavos, o neša milijardinį pelną. Kur Ganos „Starbacks”? Johanesburge aš noriu gerti Ganos kavą”.

Skaičiuokime savo turtą pagal tai, ką išgauname iš savo smegenų

S. Masiyiwa

S. Masiyiwa Ganos gamintojus ragina mąstyti plačiau nei vien apie eksportą – jis ragina juos pagalvoti apie baigtinį produktą, su kuriuo jie galėtų konkuruoti pasaulio rinkoje. „Mes tiekiame žaliavas: auksą, kavos ir kakavos pupeles. Turėtume būti Nr. 1 šokolado gamintojai. Nenoriu girdėti, kad esame Nr. 1 kakavos gamintojai. Noriu, kad pirmautume šokolado gamybos pramonėje. Mūsų karta turi pakeisti tokią netikusią padėtį. Aš nekalbu apie naftą. Nebeskaičiuokime savo turto pagal tai, ką išgauname iš žemės. Skaičiuokime savo turtą pagal tai, ką išgauname iš savo smegenų”, – teigia S. Masiyiwa.

Savo paskaitų serijoje S. Masiyiwa dalijasi daugiamete patirtimi ir išmoktomis pamokomis:

  1. Pradėk nuo to, ką turi.  Pirmąjį savo verslą Strive‘as pradėjo, turėdamas vos 75 dolerius. 2011 m. jo įmonės pelnas jau buvo 3 mln. dolerių. „Mamą įtikinau leisti man naudotis telefonu, kad man skambintų žmonės, siūlantys įvairius darbus. Jei dirbdavau kokį darbą, tai gautus pinigus visuomet panaudodavau kitam darbui”. 
  2. Turėk vertybes ir laikykis jų. Vertybės nulemia tavo prioritetus, kas vėliau nulems tavo verslo sėkmės lygį. Gavęs pirmąjį pasiūlymą, S. Masiyiwa nuvažiavo į banką paskolos – ir tąkart jis vairavo sportinį automobilį. „Banko valdytojas liepė man parduoti sportinę mašiną ir darbui nusipirkti paprastesnę. Paskui prie už sportinę mašiną gautos sumos pridėjo tiek, kiek trūko”. 
  3. Susitelk į tai, kas tau sekasi. Viena pirmųjų S. Masiyiwos įmonių užsiėmė elektros ir santechnikos darbais. Pats Straivas yra elektrikas inžinierius, o štai apie santechniką nusimanė mažiau, todėl tam darbui pasamdė kitą žmogų. Kai po kelių nesusipratimų paaiškėjo, kad tas prastai dirba, Strive‘as suprato, kad reikia susitelkti tik į tai, ką pats puikiai išmano.
  4. Rūpinkis kapitalo augimu. Būtina labai aiškiai suprasti, kaip veikia kapitalas. Kiekvienas verslininkas turi žinoti, kiek kapitalo turi, ir mokėti jį tinkamai investuoti. Dar kiekvienas verslo žmogus turi žinoti, kiek jo įmonė gali veikti su esamais ištekliais. 
  5. Venk ankstyvų dividendų, jei planuoji ilgalaikę plėtrą. Ne daugiau kaip 25 proc. įmonės kapitalo S. Masiyiwa investuoja. Už pirmus ketverius metus jis asmeniškai nepasiima jokių dividendų, kad ir koks pelningas būtų verslas. „Taip elgiuosi dėl vertybių, kurių laikausi. Kiekvienas verslininkas turėtų laikytis tokios disciplinos – užsidirbti sau algą. Tai reiškia, kad pirmuosius ketverius metus iš savo kompanijos neimi dividendų”.
  6. Paisyk verslo etikos. S. Masiyiwa teigia, kad verslas pareikalauja daug pastangų ir didelės aukos. Laimė, daugelis verslininkų viską daro, kaip pridera. Kalbant apie verslo etiką, S. Masiyiwa laikosi tokio principo: jei tavo veikla kam nors kenkia, daro žalą visuomenei, liaukis.

Apie prasmę beprasmėje aplinkoje skaitykite ankstesniame straipsnyje: Prasmė beprasmėje aplinkoje

Palikite komentarą