fbpx

Organizacijos vidinė kultūra – išskirtinai lyderio atsakomybė

Lyderiams LT komanda

Džiugu, jog toliau su mumis neri į plačią lyderystės pažinimo jūrą. Antrojoje mūsų tinklalaidėje išsamiai nagrinėjame vieną iš tikrojo lyderio atsakomybių – organizacijos, komandos, taip pat ir šeimos vidinės kultūros kūrimą bei palaikymą. Tai sritis, kylanti iš paties lyderio kaip asmens, ir dėl to negali būti tiesiogiai deleguojama kitiems. Tad šiandien stengsimės padėti perprasti organizacijos kultūros svarbą bei kaip tu gali ją formuoti, palaikyti, puoselėti ir, žinoma, pagerinti.

 “Organizacijos kultūra yra kaip kvapas namuose. Įėjęs tu iš karto užuodi, kas  šiuose namuose vyksta.”

Dažnas vadovas daug dėmesio skiria organizacijos vizijai, misijai, strategijai, darbuotojų motyvacijai ir kitiems svarbiems dalykams. Tačiau kartais to dėmesio kai kur labai pristinga. Tokia sritis yra ir vidinė organizacijos, komandos kultūra. Iš ko galime atpažinti, jog tam skiriama per mažai dėmesio? 

Tai mums sufleruoja vis atviresni ir garsesni mobingo pavyzdžiai, dažna darbuotojų kaita įmonėse, tiesioginiai nusiskundimai atmosfera darbovietėse, šeimose, kritusi veiklos motyvacija ir galiausiai krintantys įmonių rezultatai. 

Kas lemia pojūčius, atmosferą komandoje? 

Visų pirma, tai sąmoningai ir nesąmoningai išreiškiamos vertybės. Pavyzdžiui, jei vyrauja apkalbos, veikiausiai komandos aukštesnės vertybės nėra nukreiptos į komandinius santykius. Ir priešingai, jei vyrauja paslaugumas, rūpestis – pasireiškia tarpusavio santykius palaikančios vertybės.  Norint kažką patobulinti, visų pirma, reiktų pripažinti, kad dabar nėra gerai. Kad žinotum, ką tiksliai reikia keisti, būtina išsiaiškinti tikrąsias organizacijos vertybes, pagal kurias veikia tavo komanda, bei įsivardinti, į ką tai norima pakeisti. Visgi bendros konstruktyvios vertybės tėra vienas iš organizacijos kultūrą ir žmonių pojūčius joje gerinančių veiksnių.

Kas dar padeda tobulinti vidinę kultūrą?

 • Vieningas žodynas. Susirinkimų pavadinimai, uždaviniai, tikslai, darbo principai ir kiti konkretūs dalykai – ar visi komandos nariai juos supranta vienodai? Tavo, kaip lyderio užduotis yra užtikrinti, kad jūsų komandoje naudojami raktiniai terminai visų narių būtų suvokiami kuo vienodžiau.
 • Bendros tradicijos. Ir plačiai apibrėžiant kultūrą(šalies, tautos) ji neatsiejama nuo tradicijų. Dar tiksliau – tradicijos yra kultūros atpažinimo bruožas. Todėl norėdamas suformuoti tinkamą savo organizacijos atmosferą, padėti nariams jaustis patogiai turi atrasti ir įdiegti joje jums tinkamas tradicijas. Patys paprasčiausi ir kartu itin veiksmingi pavyzdžiai yra gimtadienių paminėjimas, asmeninio gyvenimo pokyčiai, vaiko gimimas, persikraustymas, vestuvės ir panašūs dalykai), profesiniių ir karjeros pasiekimų pastebėjimas, ir paminėjimas.
Pietūs ofisiadienio metu, Lyderiams LT archyvas

Svarbiausia prisimink, kad tai reguliariai kartotųsi ir paliestų visą komandą. Turbū nėra nieko blogiau nei kai kolegą pasveikina su gimtadienių ar asmeniniu pasiekimu, o tave praleidžia. Galbūt siūlymas švęsti gimtadienius skamba gan banaliai, juk daug organizacijų tai mini, tačiau unikalumą tavo komandai suteiks įvairių tradicijų derinys. 

Mums reikia išryškinti, išskirti narius, kurie elgiasi pagal siekiamas vertybes.

 • Organizacijos “žvaigždės” – jeigu mes norime išryškinti,  ko mes siekiame komandoje, mums reikia išryškinti, išskirti narius, kurie elgiasi pagal siekiamas vertybes. Mums reikia vidinių organizacijos kultūros formuotojų, žmonių, iš kurių kiti gali imti pavyzdį. Žinotų, kad gali į juos lygiuotis. Žinotų, kad jie elgiasi tinkamai judėdami jūsų organizacijos vizijos kryptimi.  Kai kurios organizacijos juos vadina vertybių ambasadoriais ar pan.  Tačiau tokie žmonės turi daryti įtaką komandai ir būti rodomi, kaip pavyzdžiai. Neslėpkite po dangčiu, ką turite geriausio!

Praktiniai klausimai apmąstymui: 

 1. Kaip įvardintum organizacijos, kurioje dirbi ar kuriai priklausai,  kultūrą? Draugiška, atvira, reikli ir pan. 
 2. Kokie žodžiai tavo organizacijoje nuolatos vartojami, tačiau neturi  bendro apibrėžimo? Kaip tu juos apibrėžtum? 

Dar kelios mintys, kaip su komandos nariais galite tobulinti savo organizacijos kultūrą:

 • komandoje aiškinkitės vertybes, pagal kurias dabar veikia organizacija;
 • aiškiai ir įvardindami priežastis nusakykite, kokiomis vertybėmis siekiate dirbti;
 • švęskite įvykusius pokyčius link savo siekiamybių. Nusprėskite ką ir kaip konkrečiai švęsite;
 • sudarykite planą, kaip užtikrinsite, kad komanda artėtų prie bendro organizacijos žodyno;
 • sudarykite planą, kaip ir kokias tradicijas diegsite savo komandoje, kaip jas atrinksite, išsiaiškinkite kiek jos svarbios kiekvienam komandos nariui ;
 • atraskite savo organizacijos žvaigždes; būtinai apgalvokite, ką norite išryškinti ir kaip į tai reaguos kiti komandos nariai.

SĖKMĖS! 

Straipnsį pagal Lyderiams LT tinklalaidę parengė Andrius Šironas.
Tinklalaidę rasi Spotify, bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų.

Palikite komentarą