Šį kartą tinklalaidėje pradedama nauja tema – ,,Paslėpti Resursai“. Dažnai siekdami naujų tikslų pokyčius galime matyti fiziškai: sportuojant turėti kūną be antsvorio, ar efektyviau dirbant atlikti visas numatytas užduotis, tačiau kiek daug visko slypi mūsų galvose? Ir kiek galios turi nekontroliuojamos mintys?
Negatyvios mintys mus persekioja nuolatos. O jeigu man tai nepavyks? Turbūt pagalvojai ne vieną kartą pradėjęs kažką naujo. Šiuo metu dažnai diskutuojama apie „Imposter‘io sindromą‘‘. Jis pasireiškia kuomet sėkmingi žmonės kenčia nuo labai didelių abejonių apie savo pajėgumą, taip pat dažnai jaučia nerimą, svarsto, kas nutiks, jeigu žmonės sužinos kokie jie netinkami – viskas sugrius. Blogiausia tai, jog žmogaus protas geba pagrįsti šias abejones, o joms kilus, primena praeities nesėmkes ir tiap tik skatina nesiimti iššūkių, o galiausiai ir sustoti. Kaip šį painų minčių pasaulį transformuoti iš vidinio priešo į geriausią pagalbininką?
„Atsimink: Viskas, ką tu patiri, ką tu pamatai, ką tu išgirsti, atsiduria mūsų pasąmonėje ir kuria skirtingas mintis.“
Fiziškai pastebimus veiksnius dažnai įsivertiname gana paprastai, juk nėra sunku suprasti, jog antsvoris neretu atveju yra netinkamos mitybos ar judėjimo trūkumo rezultatas, o rūkymas galiausiai priveda prie begalės ligų. Atrodo, kad kiekvienas veiksnys turi aiškias pasekmes. Tačiau mintis dažniausiai priimame natūraliai, net nesusimąstydami, kad tai taip pat pasekmė. Mūsų smegenys – labai galingas įrankis, kurį išmokus valdyti teisingai, galime pasiekti netikėtų rezultatų. Tai – ,,minčių higiena“, pabrėžia tinklalaidės vedėjas Dovaldas, procesas būtinas norint atsikratyti neigiamų minčių. Ne visos mintys mums yra žalingos, tačiau reikia išmokti atskirti negatyviąsias ir pradėti kovą.
Mintys gimdo veiksmus
Pirmiausia, mintys daro tiesioginę įtaką mūsų emocijoms, pastarosios veikia mūsų veiksmus, o atlikus veiksmą vėl formuojasi mintys. Šis ciklas gali būti labai naudingas arba, atvirkščiai, be proto žalingas. Kaip pavyzdį, Dovaldas pateikia pasiruošimą verslo susitikimams, kurie ne visada yra sėkmingi. Po tokio nesėkmingo susitikimo, apgalvojus anksčiau aptartą procesą galima pastebėti, jog dar prieš įvykstant veiksmui, sukosi mintys sėjusos nerimą. Taigi, vidinis balsas dažnai veikia mūsų veiksmus, o veiksmai (kaip tam tikros patirtys) vėl kelia naujas, nerimo kupinasmintis. Minčių kokybei užtikrinti labai svarbios net ir kasdienės smulkmenos vietoje to, kad įsijungtume televizorių ,,dėl fono“, daug naudingiau būtų įsijungti mėgstamą muziką ar tinklalaidę. Taip pat Dovaldas skatindamas atkreipti dėmesį į žmones su kuriais bendraujame, cituoja:
,,Mes negalime pakeisti žmonių greta savęs, bet galime pakeisti žmones greta savęs.“
Ar tavo artimiausi žmonės nėra trukdžiai tavo tobulėjimo procesui? Tai yra mūsų pasirinkimas, viskas mūsų aplinkoje tiesiogiai veikia mūsų pasąmonę, todėl pirmasis žingsnis nekontroliuojamų minčių higienoje yra atsiriboti nuo mums žalingos informacijos. Tolesnis žingsnis, tai gebėjimas įsivertinti savo mintis. Tačiau, be abejo ne visas mintis reikia skubiai vertinti, dideliame mūsų minčių sraute kai kurios jų paprasčiausiai nedaro didelės įtakos. Svarbiosios yra labai lengvai atpažįstamos ir sukelia ryškias emocijas, būtent šias mintis ir reikia pagauti ir įvertinti.
Užfiksavus ryškią mintį reikia užduoti šiuos tris klausimus:
1. Ar tai yra tiesa?
Jeigu pasiruošei pristatymui, dėl jo neturėtų kilti per didelis nerimas, tokios mintys tik mažina pasitikėjimą savimi. Geriausias būdas patikrinti ar mintis – tiesa, yra ją užrašyti arba pasakyti draugui. Vien tik tai padeda padaryti tinkamas išvadas.
2. Ar tai yra naudinga?
Net jeigu mintis yra tiesa, kartais ji gali neturėti jokios naudos situacijai ar mūsų savijautai.
3. Ar tai yra malonu?
Mintis ne visada turi teikti malonias emocijas, tačiau ar tai nesukuria įtampos tau ir tavo aplinkiniams?
Dovaldas dalinasi, jog būtent šie žingsniai ir padeda jam suvaldyti kasdienį minčių srautą. Kitoje laidoje vedėjas Dovaldas apžvelgs ne tik kaip „išrūšiuoti“ mintis, bet ir kaip jas po truputį performuoti. Laida buvo užbaigta palinkėjimu nebūti tobuliems, bet būti tobulėjantiems.
Klausykite jau ir antrą šios temos dalį.
Susijęs PLK pranešiams: Džonas Eikafas – Laikas keisti galvoje skambantį garso takelį.