Kadangi praeitame straipsnyje buvo aptarta įpročių svarba, tikimės, jog tai ne tik Tave įkvėpė, tačiau ir davė įžvalgų, kaip įpročius panaudoti savo norimam rezultatui pasiekti. Mes negalime atsisakyti įpročių, tačiau galime juos įgalinti tarnauti mums. Ir vienas iš esminių elementų yra fokusavimasis į sistemą, o ne į patį įpročio formavimą. Tam gali padėti paprasti dalykai, kaip akivaizdžiai matomoje vietoje padėti daiktai, kurių reikia mūsų naujam įpročiui (pvz. knyga, bėgimo apranga ir pan.), labai aiški darbotvarkė ar konkretus laikas naujam įpročiui. Tačiau tai gali būti ir atskaitomybė kitam žmogui. Tad ,,Lyderiams LT” vadovas Dovaldas Kušlikis savo mintimis apie mentorystę ir trenerius dalinasi tinklalaidėje, o mes dalinamės šia informacija straipsnio formatu.
Ar kada teko girdėti apie tokį sprinterį kaip Usainas Boltas?
Tai pirmasis žmogus, kuris 100 metrų distanciją įveikė greičiau negu per 10s. Ilgą laiką toks greitis net mokslininkų buvo įvardijamas kaip neįmanomas, tačiau tik iki tol, kol Usainas Boltas tai padarė. Galime drąsiai teigti, jog šis žmogus yra greičiausias žmogus visoje planetoje. Kaip galvojate, ar jis turi trenerį? Tikrai taip. Dabar klausimas, o ką treneris jį gali išmokyti? Tikėtina, jog jis yra gerokai lėtesnis. Tiksliau tariant, Usaino treneris apskritai nebuvo bėgikas. Vaikystėje pabandęs bėgioti buvo nepatenkintas savo rezultatu ir atsisakė šios idėjos. Neskamba įkvėpiančiai, taip? Jeigu norite sužinoti daugiau, tai Usaino Bolto treneris buvo vardu Glen Mills.
Arba galbūt teko girdėti apie Michel Phelps?
Tai plaukikas, kuris 23 kartus laimėjo Olimpinį auksą. Fenomenalus plaukikas, kuris savo laiku buvo nepralenkiamas net keliose skirtingo ilgio distancijose. Kokią vertę jam galėjo suteikti Bob Bowman, kuris pats profesionaliu plaukiku buvo tik studijų metais, tačiau gerokai nusileido savo auklėtiniui?
Kadangi jau įžangoje vėl priminiau įpročių ir automatinių reakcijų, sprendimų ir veiksmų įtaką mūsų gyvenimams, mes įsisukę į procesą nebematome savo „aklųjų zonų“, neturime tokio sveiko kritiško pastabumo, kuris padėtų mūsų progresui. Pradžioje paminėjau dvi skirtingas atsakomybes: mentorius ir treneris.
Taip pat labai svarbi atsakomybė yra ir koučerio, kurio būvimas tam tikrose srityse yra efektyviausias iš visų mano jau paminėtų, tačiau šioje temoje koučingo aš neliesiu.
Taigi, koks skirtumas tarp mentoriaus ir trenerio?
Trenerio jau pats pavadinimas aiškiai nurodo, jog jo pagrindinė atsakomybė yra treniruoti. Ar tai būtų profesiniai įgūdžiai, pavyzdžiui, pardavimų treneris, ar sportiniai pasiekimai treneris dirba su mūsų įgūdžiais ir įpročiais. Atskaitomybės lygis yra pakankamai aukštas, nes paprasčiausiai kitaip pasiekti pokyčio nebūtų įmanoma. Treneris nebūtinai yra asmeniškai pats profesionaliausias žmogus toje srityje (kaip jau mano minėtuose pavyzdžiuose iš sprinto ir plaukimo), tačiau apie ją žino daug, gerai išmano ir svarbiausia ne tik veda, tačiau ir nuolat teikia grįžtamąjį ryšį, ką mes darome gerai, ką darome ne taip gerai ir ką reikia keisti.
Mentoriaus atsakomybė yra šiek tiek kitokia. Jis pats yra savo srities profesionalas. Jo pasiekimai, tikėtina, mums daro įspūdį ir mes norime iš tokio žmogaus mokintis. Iš tokio žmogaus tu norėtum mokytis, suprasti kaip jis mąsto, elgiasi. Mentorius veikia patirties perdavimo lygmenyje. Atskaitomybės lygmuo skiriasi priklausomai nuo tarpusavio susitarimo, tačiau dažniausiai yra ganėtinai aukštas.
Keletas mano asmeninių patarimų, kuriais turėtum vadovautis pasirenkant sau mentorių arba trenerį:
- Reguliarumas – tiek tu, tiek mentorius ar treneris turite turėti galimybę įsipareigoti vienas kitam, turėti reguliarius susitikimus. Vienkartinis susitikimas nedaro pokyčio. Tad jau pačioje pradžioje įsitikinkite, ar kitas žmogus turi pakankamai laiko tau;
- Pasitikėjimas – mes kalbame apie tai, jog tiek mentoriaus, tiek trenerio patarimus tu turėtum pritaikyti savo gyvenime, profesijoje, tad labai svarbu, jog pačiu asmeniu tu galėtum ir norėtum pasitikėti. Žinoma, ir tu pats turi kelti pasitikėjimą mentoriui ar treneriui. Jeigu pažadėjai, privalai įgyvendinti;
- Atvirumas – kaip bebūtų, tu neturėtum ieškoti mentoriaus ar trenerio su tikslu susirasti draugą. Tikslas yra tam tikros srities pokytis: įgūdžio, mąstymo ir pan. Tad labai svarbu, jog tu būtum pasiryžęs būti atviras ir kalbėti, kaip iš tiesų yra ir, labai svarbu, jog mentorius ar treneris būtų atviras su tavimi. „Tiesa su meile“ yra toks standartas, kuris turėtų galioti šiame santykyje. Jeigu mentorius ar treneris yra per mandagus, švelnus ir nesako tau tiesos, pokytis bus labai menkas.
Šiuos 3 kriterijus aš pats sau taikau, kai nusprendžiu ieškoti mentoriaus ar trenerio.
Esminis dėsnis yra tai, jog jeigu tu nori pasiekti rezultatų ir realizuoti savo potencialą, privalai išmokti būti po kito žmogaus kontrole.
Dovaldas Kušlikis
Bet visgi, kodėl tau tai turėtų būti svarbu?
- Esminis dėsnis yra tai, jog jeigu tu nori pasiekti rezultatų ir realizuoti savo potencialą, privalai išmokti būti po kito žmogaus kontrole. Natūralu, jog mentoriui ar treneriui tu neatiduodi visiškos kontrolės, jis netampa tavo asmeniniu vadovu, tačiau gebėjimas išsakyti kylančius sunkumus, su kuriais susiduri, sukuria gerokai gilesnį ryšį ir tam tikra prasme priklausomybę vienas nuo kito. Žinojimas, jog gali kažkuo pasitikėti, atsiverti, pasidalinti savo silpnybėmis iš tiesų tave padaro gerokai stipresnį, atsparesnį sukrėtimams ir pan. Ir čia kalbu ne tik apie profesinius įgūdžius ar sporto pasiekimus, tačiau tuo pat metu ir apie dvasinį augimą – norint augti ir bręsti dvasiškai reikalingas kito žmogaus palydėjimas;
- Atskaitomybė – mes jau kalbėjome prie įpročių temos, tačiau verta tai pakartoti ir dar kartą, jog mūsų asmeninė valia yra labai ribotas resursas ir ja pasikliauti galime labai neilgai. Vadinasi vidinis įsipareigojimas nėra patikimas garantas, jog priimtas sprendimas keistis arba kažką daryti išliks pakankamai ilgą laiką. Tačiau kaip bebūtų keista, įsipareigojimas kitam žmogui ir žinojimas, jog už savo veiksmus arba neveikimą reikės atsiskaityti, padaro mus gerokai labiau susitelkusius. Aš pats dabar esu procese, kai mane lydi mitybos trenerė. Ji kol kas nieko išskirtinio su manimi nedaro, tik kiekvieną savaitę paprašo ataskaitos, ką kasdien valgiau. Vien žinojimas, kad man reikės viską papasakoti, man padeda sveikiau ir teisingiau maitintis. Žinojimas, kad kažkam rūpi, tai ką aš darau, padeda man susitelkti ir išlaikyti reguliarumą;
- Gebėjimas pasimokyti iš kitų patirties. Kai mes kalbame apie mentorystę arba trenerystę, suprantame, jog šie žmonės turi patirties, ji mums daro įspūdį, šiais žmonėmis mes pasitikime ir galime sutaupyti labai daug laiko nekartodami kvailų klaidų. Žinoma, kai kas iš Jūsų gali dabar sakyti, jog savos klaidos yra geresnės mokytojos, tačiau didelė prabanga kiekvienam iš mūsų savo gyvenimuose vis pakartoti tas pačias klaidas. Todėl didelė dovana greta turėti žmogų, kuris mato keletą žingsnių į priekį ir gali mus koreguoti;
- Konstruktyvi kritika – galbūt tokiame pasaulyje, kuriame gyvename dabar, kai atrodo, jog vardan savo laimės tu gali daryti bet ką, tačiau turiu garantuoti, jog ne viskas iš tiesų tau yra vertinga ir naudinga. Deja, gyvename su tokiomis intensyviomis darbotvarkėmis, jog gilių ir tikrų santykių turime vis mažiau. Tapome per daug mandagūs vieni kitiems, nes nebepraleidžiame daug laiko ir, galbūt, netgi nebeturime noro kištis vienas į kito gyvenimus. Todėl labai svarbu, jog kažkas turėtų galimybę mus kritikuoti. Pasakyti tiesiai, jeigu mes susimauname. Tai nesukuria džiaugsmo tuo momentu, bet suteikia didelę vertę. Jeigu aš valgau saldumynus kasdien, galbūt dienos ar savaitės perspektyvoje man tai labai nepakenks, tačiau galiausiai turės įtakos mano viršsvoriui, širdies veiklai, savijautai, savivertei.
Pokytis yra tavo rankose
Dovaldas kušlikis
Jeigu jauti, kad šiandien yra sritis, kuriai nori skirti dėmesio, paieškok žmogaus pagal mano paminėtus kriterijus ir pamėgink susirasti mentorių ar trenerį. Šiandien netgi yra mentorystės platformų, kur tu gali registruotis ir rasti mentorių. Tikrai tavo bendruomenėje yra žmonių, kurie dvasiškai yra labiau subrendę ir gali tave palydėti. Galimybių tikrai yra, reikia tik nuspręsti, ko tu nori ir priimti sprendimą, jog pokytis yra tavo rankose!
„Lyderiams LT” tinklalaidę rasi Spotify bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų!