fbpx

Lyderystė – ar tai apie mane? Atsakomybė, įtaka, lyderystės fenomenas ir darbas su savimi

Тu esi lyderis. Tiesa, dažnai mes prieštaraujame, kai mus taip pavadina. Galbūt tai lietuviškas kuklumas, o gal tiesiog maišome lyderystę ir vadovavimą? Taigi Lyderystė – kas tai ir kuo lyderis skiriasi nuo vadovo?

Vadovas – tai oficiali pozicija. Tu gali būti proceso, komandos, organizacijos vadovas ir tai yra susiję su konkrečiomis atsakomybėmis, lūkesčiais ir siekiais. Paprastai vadovo pozicija yra tavo pastangų ir gebėjimų bei kompetencijos įvertinimas. Tačiau…

Lyderis – nėra pozicija. Lyderiu kartais tampame savo pasirinkimu, kartais tai tiesiog įvyksta natūraliai. Galbūt net dažniau tai vyksta be mūsų sąmoningo sprendimo. Pavyzdžiui, vyksta konfliktas ir tu tiesiog nusprendi įsikišti ir jį išspręsti. Tu ką tik tapai lyderiu šioje situacijoje. Prisiimdamas atsakomybę, tu tampi lyderiu.

Jei nori daryti įtaką sistemai, turi suprasti, kaip veikia sistema.

 
Dažnai vadovas ir yra lyderis, tačiau realiose situacijose pasitaiko, jog už sprendimus atsakingas ne vadovo pareigas užimantis, bet visai kitas asmuo. Tokia padėtis gali praversti tiems, kurie iš tiesų išmano, kaip organizacijos veikia – dažnai sprendimų priėmimas ir net krypties numatymas kliūna mažiau išorėje matomam žmogui. Išskirtiniais atvejais net ir kreipdamasis į paskirtą vadovą gali praleisti galimybę kažką pakeisti, nes tikrasis lyderis yra kitas žmogus.

Galbūt teko girdėti terminą „pilkasis kardinolas“, taip vadinami žmonės, kurie neturėdami oficialios valdžios, daro didelę įtaką sprendimams. Tai ir yra tai, ką mes vadiname lyderyste. Nes lyderystė – tai įtaka.

Taigi, tikroji lyderystė dažnai prasilenkia su organizacijos struktūra. Tuomet kas ji?

4 įžvalgos apie lyderystę:

1. Lyderystė – tai atsakomybė

Jei prisiimi atsakomybę – tai pagrindas lyderystei. Jei esi tėtis ar mama – tu prisiėmei atsakomybę už savo vaikus. Jei esi mokytojas – tavo atsakomybė yra tavo mokiniai. O vadovaudamas komandai esi atsakingas ne tik už rezultatą, bet ir už komandos įsitraukimą, pasitenkinimą darbu ir emocinę būklę. 

Prisipažink, ne visuomet save matai, kaip lyderį, bet kai prisiimi atsakomybę, tai jau yra pamatas lyderystei.

Lyderystė tai atsakomybė, įtaka, fenomenas, darbas su savimi

2. Lyderystė – tai fenomenas

Lyderystę apibrėžti labai sunku. JAV greito maisto restorano Chick-fill-A atlikta apklausa rado daugiau nei 3000 visiškai skirtingų lyderystės apibrėžimų.

Egzistuoja tam tikros tendencijos, savybės, kurias galime ugdyti. Mūsų apibrėžiama lyderystė gali sutalpinti ir didelės organizacijos generalinį direktorių ir 3 vaikų tėtį. 

Lyderystė – tai fenomenas, kuris skirtingose situacijose pasireiškia skirtingai. Pasaulinėje lyderystės konferencijoje (PLK) kalbame būtent apie tokią lyderystę, kuri pasirodo ir organizacijos valdyme ir labai gyvenimiškose, kasdieninėse situacijose.

3. Lyderystė – tai įtaka

Lyderystė nevyksta vakuume. Būtina sąlyga – turėti pasekėjų. Jei nėra pasekėjų, tai nėra lyderystės. Turint pasekėjų, ką tu darai, kaip kalbi ir net kaip mąstai, daro įtaką tave supantiems žmonėms.

Lyderiams LT vadovas Dovaldas Kušlikis dalinasi, jog jis buvo pamėgęs vakarais Bibliją skaityti telefono ekrane, tačiau suprato, kad jo vaikai mato tėti sėdintį ant sofos, įbedusį žvilgsnį į išmanųjį ekraną. Tai pastebėjęs, jis pradėjo vaikams pasakoti, ką jis daro, o kad vaikams nebūtų pagundos vakarais naudotis telefonu, pasirinko fizinį Šventojo Rašto variantą.

Vadovas, kuris visuomet vėluoja, taip pat daro įtaką savo komandai. Savo elgesiu jis formuoja elgesio normas. Tai sudėtinga, tačiau neišvengiama lyderystės dalis, nes lyderystė yra įtaka, nors ir daroma ne visuomet sąmoningai.

4. Lyderystė – tai darbas su savimi

Svarbiausias lyderio darbas – pažinti ir tobulinti save. Daug mūsų mąstymo šablonų ateina iš vaikystės traumų. Grįžti ten gali būti skausminga, todėl sprendžiant skausmingas praeities traumas kartais gerai turėti kitą žmogų, kuris palaikys. Kalbant apie sudėtingiausias traumas, kartais gali prireikti ir dvasinio palydėjimo ar psichoterapeuto pagalbos. Kito žmogaus pagalba taip pat gali padėti pamatyti dalykus esančius nematomoje zonoje, panašiai, kaip vairuojant. 

Pats svarbiausias lyderio darbas – tai darbas su savimi, savęs pažinimu, savęs auginimu.

Jei esi lyderis šeimoje, galbūt reikėtų susirasti kitą, labiau patyrusią šeimą, kurie jau buvo ten, kur dabar esi tu. Jei pradedi verslą, pabandyk susirasti mentorių. Jei išgirdai Dievo pašaukimą tarnystei, pakviesk kavos ar arbatos puodeliui kelis toliau tuo keliu nuėjusius žmones.

Dovaldas atvirauja, kad jo dvasiniame augime didelę įtaką padarė Miesto Bažnyčios pastorius Saulius Karosas. Jo pavyzdys vedant savo šeimą bei bažnyčios bendruomenę ir pasiekimai įkvėpė, o asmeninis dėmesys ir patarimai padėjo išspręsti nemažai kilusių klausimų.

Kitas Dovaldui įtaką darantis žmogus yra Kreigas Grošelis. Su juo kolkas gyvai susitikti neteko. Tačiau jis yra vienas pagrindinių PLK pranešėjų. Jo tinklalaidės lyderystės tema bei parašytos knygos daro įtaką keisdamos ir formuodamos Dovaldo mąstymą.

O kas TAU yra pavyzdys? Į ką TU lygiuojiesi?

Praktiniai klausimai:

10% rezultato priklauso nuo talento, o likę 90% nuo atkaklaus darbo. Svarbiausias lyderio darbas – tobulinti save, taigi, pokytis tavo rankose!

Mes tikime tavimi, o tai, kad skaitai šį straipsnį, jau yra įrodymas, kad nori augti ir tobulėti. O tobulėsi greičiau jei ne tik skaitysi, bet ir skirsi laiko apmąstymui. Praleisk kelias minutes atsakydamas į šiuos klausimus: 

  • Kas tave šiandien stabdo nuo pripažinimo, kad esi lyderis?

Galbūt tai nepasitikėjimas savimi. Gal tavo praeityje yra neigiamų patirčių ar įsiskaudinimų? Skirk laiko apmąstydamas, kas tave stabdo.

  • Kokia tavo asmeninė savybė daro neigiamą įtaką aplinkiniams? Kaip tai galėtum pataisyti?

Jau kalbėjome, kad tavo elgesys daro įtaką tave supantiems ir tavimi sekantiems žmonėms. Jei esi linkęs vėluoti, ką gali padaryti, kad į susitikimus ateitum laiku? Jei dažnai nepadarai, ką pasakei, kaip gali geriau laikytis savo žodžio?

Savo atsakymais ir atsiliepimais gali pasidalinti rašydamas Dovaldui el. paštu dovaldas@lyderiams.lt, ar susisiekęs per LinkedIn.

Klausyk tinklalaidės, skaityk ir tobulėk savo lyderystėje!

Аčiū, kad investuoji į savo lyderystę, prenumeruok Lyderiams.LT tinklalaidę. Naują laidą įkeliame kas antrą pirmadienį, o daugiau informacijos apie tinklalaides rasi www.lyderiams.lt/tinklalaidė.

Straipsnis parengtas pagal Lyderiams LT tinklalaidę, kurią gali rasti Spotify, bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų.

Daugiau straipsnių asmeninės lyderystės ir tobulėjimo tema gali rasti čia:
Asmeninis tobulėjimas: nuo ko pradėti?
Asmeninis produktyvumas ir efektyvumas. Kaip to pasiekti?

Ir prisimink, net jei šiandien nesi vadovas, gali būti lyderis. Jei prisiimi atsakomybę, darai įtaką ir dirbi su savimi. Lyderystė – tai tikrai apie tave. Pokytis šiandien yra tavo rankose!

Palikite komentarą

Discover more from Lyderiams LT

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading