fbpx

Lyderio kelias: vieninga komanda

Lyderystės esmė yra ne tai, kaip aukštai mes pakylame patys, bet kiek padedame pažengti kitiems.

Komanda be lyderio yra… negyva. Veiksmingos ir darnios komandos pamatas – pasitikėjimas. Be jo komandinis darbas praktiškai neįmanomas. O ką daryti lyderiui, norinčiam skatinti pasitikėjimą komandoje? Atsakymas – drąsiai rodyti savo pažeidžiamumą, nebijoti klysti, prisiimti atsakomybę! Visa tai įrodė kalbinti pašnekovai, prisidėję prie PLK verslui komandos: ugdymo partneriai Gediminas Anužis, Romanas Gaidukas („Grand Partners“), ,,Lyderiams LT” vadovas Dovaldas Kušlikis, savanorių vadovė Šarūnė Tilvikaitė ir savanorių koordinatorė PLK verslui Simona Deveikytė (,,Lyderiams LT”). Pašnekovus kalbino PLK ambasadorė, ,,Mokymų kodas‘‘ vadovė Diana Žiurlytė.

Gediminas Anužis “Grand Partners” ugdymo partneris

,,Pažadėjai – ištesėk, ir nebandyk pakeisti to, ko negali pakeisti”

Atsakomybės prisiėmimas

G. Anužiui lyderystė asocijuojasi su atsakomybe. Ugdymo partneris dalinasi patirtimi ir teigia, jog dažnai mokant vadovus tenka kalbėti apie du dalykus, t.y. vadovavimą lyginti su tėvyste ir treneryste. Atsakomybė tėvystėje ir trenerystėje yra vienas svarbiausių momentų, apimančių lyderystę. Nes kai prisiimi atsakomybę už kitą, tai yra ,,kažkas tokio‘‘: ir vertė, ir misija ir aukštesni tikslai. Ir visa tai visuma, pašaukimas.

Gediminas Anužis su kolege
Gediminas Anužis su kolege

Tinkamo pavyzdžio rodymas

G. Anužio teigimu, lyderiui turi būti įdomu tai, ką jis daro. ,,Lyderis turi būti pavyzdys ir tai turi parodyti savo elgesiu. Kartais gali nežinoti, kaip vieną ar kitą dalyką konkrečiai padaryti, bet tai parodai savo elgesiu, kaip priimi žmones, kaip jiems parodai pavyzdį, padedi, kaip įtrauki į sprendimus. Lyderis turi rūpintis kitais, parodyti atjautą, būti empatiškas”, – samprotauja “Grand Partners” ugdymo partneris.

,,Lyderis turi būti pavyzdys ir tai turi parodyti savo elgesiu”

Gediminas anužis

Žodžio žmonės

G. Anužis linkęs pasitikėti žmonėmis. Nors ne kartą yra ,,nusvilęs”, bet vis nepraranda vilties. ,,Žodžio žmonės yra tie, kurie ką pažada, tą ir ištęsi. Jie yra man svarbūs ir pasitikėjimas yra mano svarbiausia savybė lyderio veikloje”, – savo mintimis dalijasi “Grand Partners” ugdymo partneris.

Komandinio darbo subtilybės

G. Anužio teigimu, dirbant komandoje labai svarbu girdėti ir išgirsti vienas kitą, pasitikėti, laikytis susitarimų, rodyti pavyzdį savo elgesiu, padėti vienas kitam, nebijoti kalbėti, kaip mes jaučiamės vieni su kitais, būti atviram ir teikti grįžtamąjį ryšį. Visa tai galėjome išvysti PLK verslui konferencijos metu.

Ugdymo partneris linki stiprybės, nepasimetimo chaotiškame pasaulyje, atsparumo, susivokiant naujoje realybėje, kad kitaip jau nebebus. ,,Pasaulis nuolat keičiasi, tiesiog aplinkoje atraskite savo vidinę misiją ir kiekvieną kartą nebandykite pakeisti to, ko negalite pakeisti, o darykite tai, ką galite padaryti” – siunčia palinkėjimus G. Anužis.

,,Nebandykite pakeisti to, ko negalite pakeisti, o darykite tai, ką galite padaryti”

Gediminas anužis

Romanas Gaidukas “Grand Partners” ugdymo partneris

“Būk savimi, rūpinkis ir išnaudok savo silpnybes”

Lyderystės iššūkiai

„Lyderis yra žmogus, kuriam rūpi ir jis kviečia kitus kažką keisti“, – teigia R. Gaidukas. Kalbėdamas apie savo asmenines savybes ugdymo partneris juokauja: „Visada norisi, kad būtų geriau nei dabar. Suprantu, kad aš vienas to nepadarysiu ir man reikia kitų pagalbos, palaikymo“. Todėl stengiasi įtraukti žmones. Ir kuo daugiau, tuo geriau. R. Gaidukas prisipažįsta, jog turi aukštą toleranciją klaidoms tiek savo, tiek aplinkinių. O kalbėdamas apie baimes, „Grand Partners“ ugdymo partneris šmaikštauja: „Man reikia turėti daugiau baimės. Aš kartais per mažai bijau.“ Visgi moderuojant PLK verslui sesiją išsikėlė sau tikslą – nebandyti įtikti auditorijai, o būti savimi. Ir tikrai kiekvienas dalyvavęs konferencijoje patvirtins, kad R. Gaidukui pavyko. Ugdymo partneris atviras: „Man nuolat reikia sau priminti, kad tas skausmas, kurį aš patiriu, lyderystės skausmas, o jo yra visokio, nėra blogai. Juk tai nuo pašaukimo neatsiejama dalis.“

Romanas Gaidukas
Romanas Gaidukas

Silpnybes paversk stiprybėmis

R. Gaidukas siūlo atsigręžti į artimuosius, į save ir į pamatinius dalykus, nepamiršti kuo tiki, kas yra svarbiausia gyvenime. Juk kiekvienas žmogus turi ir pliusų, ir minusų. „Mūsų stiprybės yra mūsų silpnybių pratęsimas. Tad nustokite kovoti su savo silpnybėmis, geriau jas kompensuokite per savo komandą“, – savo mintimis dalijasi R. Gaidukas.

„Mūsų stiprybės yra mūsų silpnybių pratęsimas”

Romanas Gaidukas

Dovaldas Kušlikis „Lyderiams LT“ vadovas

„Doros lyderystės link“

Gylis ir branda

„Lyderiams LT“ vadovas Dovaldas Kušlikis save laiko drąsiu svajotoju, kuris stengiasi matyti kituose žmones, sugebantis išklausyti ir pripažinti savo klaidas, o jei kažką daro, tai turi būti gilu ir brandu. ,,Mandagus, norintis tobulėti, drąsus, nepaisant jokių sunkumų žengiantis į priekį – tokiomis savybėmis turi pasižymėti lyderis”, – tvirtino D. Кušlikis.

Dovaldas Kušlikis
Dovaldas Kušlikis

Visi mes bijome

Pašnekovas prisipažįsta, jog nuolat eina per baimes. Galvoja, svajoja, bet vis susiduria su mintimi – „kažin ar man pavyks, galbūt tai ne man, nesusitvarkysiu“. Tačiau tos mintys išblėsta lyg dūmas, vos tik jis žengia žingsnelį prie tikslo. „Tada jau užplūsta kitos baimės, juk pradėjau daryti ir nebėra, kur trauktis. Užvaldo imposterio sindromas, tada pagalvoju, ar reikėjo man čia prisidirbti viešai prieš visą tautą“, – atvirauja D. Kušlikis. Pašnekovas teigia: ,,Nepažįstu nei vieno žmogaus, kuris nebijotų. Yra tik skirtumas, ar jis pripažįsta, ar nepripažįsta savo baimes. Bijom mes visi. Ir čia nėra nieko blogo ar silpno. Kyla klausimas, ką mes su tuo darome – ar mes pasiliekame toje baimėje, ar mes sakom, ,,ok”, pabandom pažiūrėti, kas bus toliau?”

,,Bijom mes visi. Ir čia nėra nieko blogo ar silpno”

Dovaldas Kušlikis

Pasitikėk ir išeik iš komforto zonos

„Lyderiams LT“ vadovas labai pasitiki žmonėmis, nors kartais jie ir nuvilia. Tačiau kitą kartą jais vėl pasitiki, o tuomet jau laukia nebe nusivylimas, o nuostaba gerąja prasme. Pašnekovo teigimu: „Svajonė slypi už mūsų komforto zonos. Išeidami iš komforto zonos mes augam, o tai – mano kasdienybė.“

Vienybė: matau, pastebiu ir išgirstu

D. Kušlikis didžiuojasi ir negaili gražių žodžių savo savanorių komandai ir partneriams, su kuriais sukūrė PLK šventę. ,,Aš taip džiaugiausi mūsų žmonėmis, tikrais, išgrynintais deimantais”. „Lyderiams LT“ vadovas tiki, jog ateis toks laikas, kai mes visi vadovausimės doros lyderystės principais. ,,Galbūt jau mūsų vaikai bus užaugę, gal jau būsime seneliai, o gal mūsų nebebus, bet vieną dieną mūsų visuomenėje nuolankumas, kada tu nesi pats ,,kiečiausias” ir norintis pasirodyti, bus tokia vertybė, kad mes kitaip ir neįsivaizduosime. Mes gyvensime tokioje visuomenėje, kur matysime vienas kitą, būsime patys pastebėti ir išgirsti”, – viliasi D. Kušlikis.

„Svajonė slypi už mūsų komforto zonos. Išeidami iš komforto zonos mes augam, o tai – mano kasdienybė“

Dovaldas Kušlikis

Šarūnė Tilvikaitė „Lyderiams LT“ savanorių vadovė

„Kaip vadovauti savo svajonių komandai“

Rūpestis ir kelionė geresnio gyvenimo link

Š. Tilvikaitei lyderystė asocijuojasi su pavyzdžiu. Jos teigimu: „Man atrodo, kad lyderiai yra visi, tik pats žodis „lyderis“ labai įpareigoja.“ Pašnekovė lyderį mato kaip rūpestingą, besirūpinantį savo komanda, norintį pokyčių, lydintį žmones į geresnį gyvenimą, asmenį.

Šarūnė Tilvikaitė

Panelė delegacija

Savanorių vadovė atvirauja: „Man labai patinka žmonės, įdomūs žmonės, mėgstu dirbti su įvairiomis asmenybėmis, rūpintis jais, sujungti į vieną komandą.“ Ji kūrybingai žiūri į visas iškilusias situacijas ir stengiasi per daug neužsikrauti darbų, o juos paskirstyti komandos nariams. Š. Tilvikaitė šmaikštauja sakydama: „Mano pavardė galėtų būti panelė delegacija“. Deleguodama užduotis savanoriams Š. Tilvikaitė mato, kaip auga komanda, nors pripažįsta, kad jai pačiai dar yra labai daug dalykų, kurių reikia išmokti. Nors pati yra mokytoja, jos teigimu: „Mes visą gyvenimą esame mokiniai, studentai. Tad labai svarbu turėti tą studentišką požiūrį į viską. Kartais atrodo, kad man yra 5 metai ir esu kodėlčiukas. O kodėl taip? Ir nebūtinai „Kodėl?“, bet „Kaip?“.

„Mes visą gyvenimą esame mokiniai, studentai. Tad labai svarbu turėti tą studentišką požiūrį į viską”

Šarūnė Tilvikaitė

Komanda iš didžiosios raidės

Kyla klausimas: kaip jai pavyko vadovauti savanorių komandai? Atsakymas labai paprastas – deleguojant ir pasitelkiant kūrybiškumą. Ji tai daro – tobulai! Rūpestis savo komanda, susitarimai tarpusavyje, mokėjimas išlįsti iš sudėtingų situacijų ir jas išspręsti – Š. Tilvikaitės stipriosios pusės. O kai savanorių komandos vadovė pasižymi tokiomis savybėmis, tai ir komanda neatsilieka, žengia koja kojon kartu. ,,Nors visi esame skirtingi, bet mokomės vieni iš kitų, todėl surinkta savanorių komanda buvo fantastinė iš didžiosios raidės“, – savo komanda didžiuojasi „Lyderiams LT“ savanorių vadovė.

Šarunė Tilvikaitė su savanorių komanda
Šarunė Tilvikaitė su savanorių komanda

Simona Deveikytė – „Lyderiams LT“ savanorių koordinatorė PLK verslui

„Nėra čia ko laukti: imi ir darai“

Atrask ir išnaudok geriausias savybes

Augimas – tai žodis, kuriuo S. Deveikytė apibūdina lyderystę. Pašnekovė pabrėžia: „Augindami kitus, mes augame patys.“ Jai tai didžiausia motyvacija, ji mėgsta padėti žmonėms atsiskleisti, padėti jiems augti. Savanorių koordinatorės teigimu, lyderis turi pasižymėti empatija ir drąsa. Pašnekovė džiaugiasi, kad bendraudama yra empatiška, įžvelgia kituose žmonėse jų geriausias savybes ir jas panaudoja komandoje, siekiant geriausio rezultato. S. Deveikytė akcentuoja, jog komandoje labai svarbus susižaidimas, betarpiškas vienas kito supratimas ir tas „draivas“, kai visiems dega akys, kuriant bendrai.

Simona Deveikytė ir Dovaldas Kušlikis
Simona Deveikytė ir Dovaldas Kušlikis

Sprendimai konkrečiai situacijai

„Kai reikia sprendimo, ieškai žmonių, kurie tai gali padaryti geriausiai per trumpiausią laiką“, – savo mintimis dalijasi S. Deveikytė. Paklausta apie baimes, savanorių koordinatorė kategoriška: „Nėra taip, turi – neturi. Jei nori kažką daryti, eini ir darai. Ar tu tą baimę turi ar ne, niekas nepasikeis, tiesiog dalykai turi būti padaryti.“ S. Deveikytės gyvenime nieko nėra vienodo, ji visada ieško sprendimo konkrečiai situacijai. Pašnekovės teigimu, vienos formulės nėra, svarbu, kas tuo metu suveiktų, kokia konkreti situacija.“

„Nėra taip, turi – neturi. Jei nori kažką daryti, eini ir darai. Ar tu tą baimę turi ar ne, niekas nepasikeis, tiesiog dalykai turi būti padaryti“

Simona Daveikytė

Pasimokyk iš savo klaidų

Kalbėdama apie iššūkius juokauja: „Jeigu jų nebūna – susikuriu pati“ ir pabrėžia: „Klaidas reikia mokėti daryti, jas reikia mokėti girdėti ir iš jų pasimokyti. Reikia išmokti pamatyti tuos gerus dalykus toje blogoje situacijoje ir suvokti, ko tai mus išmoko. Nes jei rasi bent vieną gerą dalyką, nesvarbu kokioje beviltiškoje situacijoje, jau turėsi kuo džiaugtis.“

Tu gali: nesvarbu, koks skirtingas bebūtum

Savanorių koordinatorė giria savo savanorių komandą ir teigia: „Unikalios, visos skirtingos moterys, todėl dinamiška komanda.“ Baigdama pokalbį siunčia palinkėjimus: „Jei mes išmoksime susikurti tą bendrystę vienoje vietoje, mes ją susikursime bet kur. Tad susikurkime, ko mes norime, kur norime, nesvarbu kokioje srityje.“

„Klaidas reikia mokėti daryti, jas reikia mokėti girdėti ir iš jų pasimokyti”

Simona daveikytė

Juk puikiai žinome, kad savo tikslą pasiekia tos komandos, ne kurios sugeba surinkti talentingiausias asmenybes, bet tos, kuriose palaikomi paprasti žmogiški santykiai. Ką ir įrodė kalbinti pašnekovai. Juk jie turėjo bendrą tikslą – būti vieninga komanda, visada augti ir meistriškai kelti kartelę tobulėjimo link.

PLK savanorių komanda
PLK savanorių komanda

Straipsnio autorė Diana Žiurlytė

Apie kitus lyderius, jų baimes, klaidas ir tobulėjimo kelią skaitykite: LYDERIO KELIAS: BIJAU, KLYSTU IR TOBULĖJU

Palikite komentarą