fbpx

Komandos formavimas. Kaip tinkamai ją suformuoti norint pasiekti užsibrėžtų tikslų?

Komandos formavimas

Kiekvieno sėkmingo verslo ar organizacijos paslaptis yra ne tik gera idėja, vizija, puikus lyderis ar marketingo strategijos, bet ir tinkamai suformuota komanda. ,,Lyderiams LT“ vadovas Dovaldas Kušlikis savo mintimis šia tema dalinasi tinklaidėje, o mes dalinamės šia informacija straipsnio formatu.

Kadangi man teko dirbti su verslo įmonėmis, dažnai komandos formavimo užsiėmimai yra suprantami kaip kažkas linksmo ir paįvairinančio komandos rutiną. Galbūt, tačiau tikrai ne tik tai. Komandos formavimas vyksta nuolatos, kaip ir organizacijos kultūra, taip ir ši atsakomybė negali būti deleguojama.

Kodėl?

Nes komanda yra tas įrankis, per kurį įgyvendinama visa tai, ką lyderis iš tiesų turi sumanęs – visa jo vizija.

Kas yra komanda?

Pagal bendrinį apibrėžimą komanda – tai du ar daugiau žmonių, kurie siekdami bendro tikslo veikia kartu, daro vienas kitam įtaką. Taigi iš šio apibrėžimo aišku, kad tam, kad susiformuotum komanda reikia: 

  1. Grupės žmonių. Vienas pats negali būti komanda. Ne kiekviena grupė žmonių automatiškai yra komanda, tačiau kiekviena komanda yra grupė.
  2. Bendras tikslas. Kas išskiria šiaip susibūrusius žmones, nuo tų, kurie juda kaip komanda? Bendra kryptis. Kiekviena komanda yra susibūrusi tam, jog veikdami kartu, įgyvendintų išsikeltą tikslą.
  3. Įtaka vienas kitam. Komandoje žmonės veikia artimai. Įprastai kiekvieno komandos nario darbas turi įtakos dar bent keletui kitų.

Kiekviena nauja organizacija išgyvena etapą, kai pabando praplėsti komandą priimdami naujų narių, naujų darbuotojų, tarnautojų ar pan. Ir daugelis mūsų esame susidūrę su tuo, jog sukviesti profesionalai automatiškai netampa komanda. Jie veikia savo ribose, tačiau atsiranda tam tikros disfunkcijos, pvz., prasta vidinė komunikacija, konfliktai ar netgi bandymas pakenkti vienas kitam.

Puiki knyga apie komandos formavimą yra P. Lencioni „Svajonių komandos kūrimas“. Ją galite rasti ir lietuvių kalba. 

Kaip ir kiekvienas iš mūsų, taip ir komanda juda per tam tikrus formavimosi etapus

Dovaldas Kušlikis

Formuojant komandą atranka yra pats pirminis žingsnis ir sakyčiau, kad vienas svarbiausių. Jeigu atrinktas kandidatas turi netinkamas asmenines savybes, atsilieka su kompetencijomis ar kitaip nedera prie formuojamos komandos, ateityje tai gali iššaukti daug problemų. Todėl ir teigiu, jog lyderis yra atsakingas už savo komandą.  Jeigu turi bent šiek tiek vadovavimo patirties, tikriausiai yra tekę susidurti su puikiu savo srities profesionalu, kurį reikia pašalinti iš komandos, kadangi bendrai komandai jis daro žalą. Man yra tekę susidurti su šia sudėtinga dilema ir išsiskyrimas buvo sudėtingas. Tačiau tik taip komanda gali judėti pirmyn. 

Kaip ir kiekvienas iš mūsų, taip ir komanda juda per tam tikrus formavimosi etapus.  Galėtume tai pavadinti komandos brendimu. Negali tikėtis, jog pirmokas supras tiek pat kiek dvyliktokas, nes tam reikia laiko. Komandos susiformavimui ir brandai taip pat reikia laiko.

Kaip formuojasi komanda ir kaip tinkamai ją suformuoti?

Populiariausia teorija remiasi tyrėjo Briuso Veino Tukmano teorija. Jis 1965 metais apibrėžė 4 komandos formavimo etapus, o po gero dešimtmečio, po gilesnių tyrinėjimų pridėjo ir 5 etapą:

  1. Pirmasis – formavimosi etapas, komandos, kaip darinio, pradžia. Komandos nariai buvo suburti, kad įgyvendintų bendrą tikslą. Tikėtina, jog šis tikslas kiekvieną asmeniškai žavi ir jie nori ties tuo darbuotis. Tačiau aplinkui esančių žmonių arba visai nepažįsti, arba bent jau nėra bendros darbo patirties. Tai šiek tiek kaip medaus mėnuo, nes kiekvienas yra laimingas būdamas komandoje, dažnai daug konfliktų šiame etape nekyla, nes kiekvienas norėdamas suprasti kaip viskas veikia, elgiasi šiek tiek mandagiau negu įprastai. Lyderis šiame etape vaidina svarbią rolę kaip telkiantis asmuo, nes visi prisijungė patikėję juo. Labai svarbu skirti laiko vienas kito pažinimui kaip asmenybei, suprasti, kokius įgūdžius kiekvienas turi. Šis etapas užtrunka skirtingai, tačiau įprastai max iki pusmečio. Vienas iš aspektų, kuris gali šį etapą prailginti – tai didelė narių rotacija, tačiau čia jau kita tema.
  2. Antrasis etapas – karščiavimo arba audros etapas. Šiek tiek pabuvus kartu atsiranda pirmieji konfliktai, nusivylimai ir ginčai. Nepasitenkinimas vienas kitu gali persiduoti į mažesnių grupių formavimąsi. Šiame etape lyderio vaidmuo yra lemiamas. Nepaisant to, kad šis etapas mažai kam yra malonus, tačiau jo sėkmingai neperėjus, negalima tikėtis puikių rezultatų. Ir lyderis turi būti ne tik stebėtojas, tačiau ir aktyvus dalyvis. Galiu pasidalinti šviežiu savo patyrimu. Kadangi mes, kaip komanda, judame pokyčio link, tam tikros ribos tarp atsakomybių nėra apibrėžtos. Du puikūs mano komandos nariai tam tikra prasme pradėjo daryti panašius darbus, atsirado nepasitikėjimas ne tik vienas kitu, tačiau ir manimi kaip vadovu, kadangi vienas kolega pagalvojo, jog galbūt aš neišsakau visko iki galo, nepasitikiu juo ir paprašiau kito komandos nario įsitraukimo. Kokie buvo mano veiksmai tai sužinojus? Turėjau su kiekvienu pokalbį asmeniškai, išsakiau, kaip matau šią situaciją, įvardijau keletą svarbių aspektų, kurių viena svarbiausių buvo komunikacijos trūkumas. Po to iš karto suorganizavau mūsų trijų susitikimą ir aptarėme viską kartu. Ir tokių situacijų būna nuolat, kada kaip lyderis turiu veikti proaktyviai. Tai vienintelis kelias pereiti į kitą etapą. Deja, tačiau antras etapas kai kurioms komandoms būna per sunkus ir jos išsiskirsto. 
  3. Trečiasis etapas – norminimas. Kadangi visi supranta, jog dirbti audros etape nėra malonu, tačiau dirbti norisi, atsiranda poreikis susitarimams ir taisyklėms. Komanda pradeda suprasti, kaip jie gali dirbti kartu, pradeda mažėti vidinė konkurencija, struktūra ir tikslai yra ganėtinai aiškūs. Šioje vietoje ypatingai svarbu pradėti formuoti tradicijas, t.y. kaip sutinkamas naujas komandos narys, gimimo dienos, vasaros šventės, pasiektų tikslų paminėjimas ir pan. Šiame etape pavojus yra taisykles iškelti aukščiau misijos. Todėl lyderis turi nuolat prižiūrėti, kad to nenutiktų. 
  4. Na, ir praėjus visus pirmuosius etapus ateina ketvirtasis – pasiekimų etapas. Komanda geba veikti pakankamai nepriklausomai nuo lyderio, yra tarpusavio supratimas, gera komunikacija ir aiškios taisyklės. Komanda gali visiškai susitelkti ties tikslo siekimu, nes trukdžių kiekis yra gerokai mažesnis. Dažniausiai čia pasiekiamas pats didžiausias įsitraukimo lygis, pasitenkinimo darbų rodikliai ir pan. Lyderis turi pajausti ir pasistengti išnaudoti šį etapą, nes nusivylimas gali ateiti tada, kai komanda jaučia, kad gali daugiau, tačiau lyderis nepakankamai ambicingas. Jeigu esi šiame etape, pasimėgauk. Tai netrunka ilgai, tačiau šį laiką prisiminsi visą gyvenimą.
  5. Kad ir koks geras dalykas būtų, mes, žmonės, net ir prie gerų dalykų greitai priprantame. Todėl ateina ir penktasis etapas – perėjimas. Galbūt daugelis ambicingų tikslų jau pasiekti arba artėja prie pasiekimo, galbūt projektas, ties kuriuo buvo susibūrusi komanda, greit baigsis ar tiesiog jaučiamas pokyčio poreikis. Atėjo etapas pereiti. Šiame etape labai svarbu įprasminti visus pasiekimus, kurie  buvo atlikti per laiką. Paminėti visas pergales ir pasidžiaugti. Kas toliau? Lyderis turi sukviesti komandą naujiems tikslams. Kas nutinka su komanda? Dalis komandos narių lieka, dalis pasuka ieškoti naujų iššūkių ir pan. Bet kokiu atveju, komandos formavimas grįžta į pradinę padėtį. 

Kad ir koks stiprus būtum individualiai, tačiau norint pasiekti daugiau reikia kitų žmonių, turinčių kitų dovanų, gebėjimų ir norų, pagalbos. Reikia komandos

Dovaldas Kušlikis

Žinoma, komandos formavimas, kaip kompetencija, auga su laiku. Taip pat augant kompetencijai, lyderis geba pasiekimų etapą išlaikyti ilgiau. 

Taigi, kad ir koks stiprus būtum individualiai, tačiau norint pasiekti daugiau reikia kitų žmonių, turinčių kitų dovanų, gebėjimų ir norų, pagalbos. Reikia komandos. Ir jos suformavimas yra tavo, kaip lyderio, atsakomybė. Ne personalo, vadovo, bet tavo. Nes tai yra įrankis, leidžiantis pasiekti didingų tikslų!

Keletas klausimų apmąstymui, kad pasiektum užsibrėžtų tikslų kartu su savo komanda:

  1. Kuriame etape yra tavo komanda? Kodėl taip manai? 
  2. Kokių veiksmų turėtum imtis norėdamas judėti toliau? Pasižymėk 3-5 konkrečius veiksmus, ką galėtum padaryti pusės metų bėgyje.

Straipsnį pagal Lyderiams LT tinklalaidę parengė Laura Borisevičiūtė

Tinklalaidę rasi Spotify bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų!

Palikite komentarą