fbpx

Įpročių formavimas. Kaip formuoti įpročius, kurie tęsis?

Įpročiai mūsų gyvenimuose turi didesnę įtaką nei daugelis iš tikrųjų galvoja. Jie yra vienas iš svarbiausių faktorių, lemiančių rezultato, mūsų užsibrėžtų tikslų, sėkmę. ,,Lyderiams LT” vadovas Dovaldas Kušlikis savo mintimis šia tema dalinasi tinklaidėje, o mes dalinamės šia informacija straipsnio formatu.

Ar žinojote, jog 92% Naujųjų metų pažadų sau arba apskritai nepradedami  įgyvendinti, arba metami labai greitai. Juk daugelis iš jų yra tikrai geri: numesti  svorio, sveikai maitintis, sportuoti ar kasdien skaityti Raštą, melstis ir pan. Tad jeigu jie yra geri ir naudingi mums, kodėl nepavyksta jų išlaikyti ilgesnį laiką?

Pirmiausia noriu tave paraginti pasižymėti dvi knygas šia tema, kurios man paliko didelį įspūdį ir yra vienos geriausių įpročių tema. Pirmoji – Charles Duhigg „Įpročio galia“ (eng.”The Power Of Habit”), o antroji James Clear „Atominiai įpročiai“ (eng. “Atomic Habits”). Abi jos yra ir lietuvių kalba.

Kodėl yra be galo svarbu kalbėti apie įpročius?

Mes turime suprasti, kad tampame tuo, ką reguliariai kartojame. Tapimas sėkmingu, kad ir kas tavo gyvenime tai bebūtų, nėra vienkartinė transformacija, tai kasdienių įpročių rezultatas. Tad nuvertinti įpročius ir jų svarbą yra labai žalinga mums patiems. 

Bet kokiu atveju, norime mes to ar nenorime, didžioji dalis mūsų veiksmų yra nulemti įpročių. 2006 metais Duke universitete atliktas tyrimas parodė, jog daugiau kaip 40% mūsų kasdienių veiksmų yra nulemti ne mūsų sąmoningų sprendimų, o automatinių reakcijų arba kitaip – įpročių. 

Bet kokiu atveju, norime mes to ar nenorime, didžioji dalis mūsų veiksmų yra nulemti įpročių

Dovaldas kušlikis

Apskritai, jeigu mes pažvelgtume į mūsų smegenis ir jų veikimo principus, tai suprastume, kad jos natūraliai stengiasi daugelį mūsų veiksmų paversti  automatinėmis reakcijomis. Tai vyksta todėl, kad mūsų sąmoninga smegenų dalis yra labai ribota. Mes negalime nuolat sąmoningai mąstyti apie viską. Mūsų pasąmonė yra galingas įrankis su dideliais resursais.

Geriausias to pavyzdys yra automobilio vairavimas. Mus reikia atlikti labai daug veiksmų vienu metu: perjunginėti pavaras, vairuoti, stebėti kelią, kelio ženklus, spausti skirtingus pedalus ir tik viską atliekant teisingai tu gali vairuoti saugiai. Pradžioje visiems būna sunku, tačiau dabar daugelis mūsų net nesusimąstome apie daugelį veiksmų, kuriuos darome vairuodami.

Tikriausiai daugelis iš mūsų esame patyrę ir tai, jog važiuodami mums įprastu keliu mes „užsisvajojame“ ir pasukame, pavyzdžiui, link darbovietės, nors šį kartą važiavome kitur. Taip pat yra ir su bet kuria kita mūsų veikla. Tad grįžtant prie įpročių, jeigu jie daro tokią didelę įtaką mūsų gyvenimo kokybei, geriau būtų sugebėti suformuoti teigiamus įpročius, kurie mus artina prie norimo rezultato, o nevyksta atsitiktinai.

Kaip formuoti savo įpročius?

Visų pirma mums reikia suprasti, kaip įpročiai susiformuoja mūsų smegenyse. Visą tai įvyksta per 3 žingsnių pasikartojantį ratą: užuomina arba poreikis; rutina ir apdovanojimas.

Pats paprasčiausias pavyzdys būtų tai, kai mes pietų metu esame alkani (poreikis); einame valgyti tam tikro maisto (rutina) ir tampame sotūs (apdovanojimas). Įsivaizduokime, jog  netoli mūsų yra greito maisto restoranas ir mes vieną kartą apsilankę labai skaniai  pavalgėme. Kitą dieną ir dar dieną po to padarome tą patį. Mūsų smegenyse pradeda formuotis tam tikros jungtys ir galiausiai po tam tikro laiko mums pradeda darytis labai lengva lankytis šiame restorane, o kad eitume kitur, reikia įdėti gerokai daugiau sąmoningų pastangų.

Įpročiai formuojasi per 3 žingsnių pasikartojantį ratą: užuomina arba poreikis: rutina ir apdovanojimas

Dovaldas Kušlikis

Tai veikia ir su užkandžiais. Mums tapo nuobodu arba nukrito gliukozės lygis organizme ar kažkas panašaus ir mes stojamės užsikaisti kavos. Kava mus apdovanoja ir pamažu susiformuoja įprotis. Kad ir koks galingas įrankis yra smegenys, jos negeba atskirti gero ir blogo įpročio. Ar mes nuoboduliui įveikti įprasime užkąsti sveikų užkandžių, ar nueisime parūkyti, gavusios apdovanojimą smegenys juos traktuos taip pat. 

Ką tada turime daryti, kad šį kartą pavyktų suformuoti gerus įpročius?

  1. Nusistatyk ne tikslą, o sukurk sistemą. Man tai buvo įdomi mintis, kurią pastaruosius du metus taikiau praktiškai ir tai tikrai veikia. Mūsų iškeltas tikslas yra tikrai svarbu, tačiau daugelio yra gerokai pervertinamas. Daug svarbiau yra pati sistema. Pavyzdžiui, numesti svorio yra geras ir gražus tikslas, tačiau kaip visą tai atrodys mūsų kasdienybėje? Daug svarbiau yra nusistatyti tai, jog, pavyzdžiui, kiekvieną vakarą 19 val. eisiu pasivaikščioti bent 30 min. Ir jeigu tai padarysiu, svorio kritimas bus kaip pasekmė mano naujos rutinos. Kasdien išgersiu 8 stiklines vandens ar eisiu miegoti ne vėliau kaip 22 val., kas suteiks mums daug kokybiškos energijos. Taip pat labai svarbu padėti savo geriems įpročiams ir „užkirsti kelią“ blogiems įpročiams. Jeigu mes norime kiekvieną rytą skaityti Raštą, o ne Facebook’ą, tai geriau neieškok Biblijos savo telefone, o prie lovos pasidėk tikrą Bibiliją. Jeigu nori sumažinti televizoriaus žiūrėjimą, kiekvieną kartą baigęs žiūrėti jį iš TV pultelio ištrauk baterijas ir padėk jas kur nors toliau nuo pultelio. Tai sukurs daugiau barjerų kitą kartą įsijungti televizorių. Jeigu nori keisti savo mitybos įpročius, pakeisk savo virtuvėje ar valgomajame esančius užkandžius. Bet kokius saldumynus ar kitus nesveikus užkandžius padaryk sunkiai matomus, sunkiai pasiekiamus, o sveikus užkandžius: daržoves, riešutus, visada padėk matomoje vietoje. Patikėk, tai skamba sudėtingai tik iki tol, kol pradedi daryti; 
  2. Nesiek suformuoti įprotį, o pakeisk savo asmenybę. Tai turbūt taip pat skamba labai keistai. Man ši mintis buvo labai nauja, tačiau pradėjęs ją naudoti nustebau kaip tai puikiai veikia. Ir man konkrečiai tai buvo su bėgimu. Aš dėjau daug pastangų, jog išsiugdyčiau įprotį reguliariai bėgioti. Tačiau galiausiai pradėjau keisti tai, kas aš esu. O aš esu bėgikas. O ką daro bėgikai? Bėgioja. Pakeitus asmenybę, tinkami įpročiai susiformuoja gerokai lengviau. Čia galioja labai svarbi taisyklė „fake it till you make it”. Pačioje pradžioje vadinti save bėgiku man buvo nenatūralu ir tikrai atrodė lyg lengvas melas. Po kažkurio laiko tai tapo taip natūralu, kad Dovaldas yra bėgikas. Tą patį panaudojau ir su knygų skaitymu, kas suveikė lygiai taip pat, kaip ir su bėgimu.  Pagalvok, kokiu žmogumi tu nori tapti: sveiką gyvenimo būdą gyvenančiu, aktyvų gyvenimą gyvenančiu, nuolat tobulėjančiu ar pan. Susifokusuok ne į įprotį, o į asmenybės pokytį. Tas pats galioja ir su tikėjimu. Mums nereikia Rašto skaitymo ar maldos pavesti įpročiu. Mus reikia tapti tikru Krikščionimi, o malda yra įrankis, kaip mes kuriame santykį su Dievu. Raštas yra mūsų dvasinio ugdymo įrankis, bet tikslas yra mūsų tapimas kažkuo kitu – Krikščionimi; 
  3. Nenuvertink mažų pastangų ir mažų rezultatų. Nežinau, kaip gerai tau sekasi matematika, tačiau pamėgink paskaičiuoti, ką reiškia tapti 1% geresniu kiekvieną savaitę. Tai reiškia, jog po metų laiko būsime daugiau kaip 70%  geresni negu metų pradžioje. Mes nuvertiname mažus pasiekimus ir ne visada sugebame suprasti jų įtaką mūsų gyvenimams per keletos metų periodą.  Kiekvieną dieną vietoje bandelės suvalgyta daržovė po mėnesio nesumažins tavo svorio reikšmingai, tačiau po 5 metų tau gali padėti išvengti širdies ligų problemos. Kadangi mūsų smegenys dažnai linkusios apdovanojimą gauti čia  ir dabar, todėl tik dar kartą pasikartosiu, jog sistema yra daug svarbiau už mūsų tikslus ir asmeninę valią. Taigi nenuvertinkime nedidelių pergalių ir labai stipriai atkreipkime dėmesį į mažus pralaimėjimus. Maži rezultatai kartojami ilgą laiką padaro didelę įtaką mums patiems. 

Tikiuosi šie keli žingsniai padėjo geriau suprati tai, kaip suformuoti gerus įpročius. Investuok į save, sukurk tinkamą sistemą, kuri tau padės keisti tavo asmenybę ir nenuvertink mažo progreso. Man taip smagu, jog nepaisant Dievo mums patikėto plano, Jis paliko ir laisvą valią apsispręsti. Tad prisimink, kad pokytis  yra tavo rankose!

Straipnsį pagal Lyderiams LT tinklalaidę parengė Laura Borisevičiūtė

Tinklalaidę rasi Spotify bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų!

Palikite komentarą

Discover more from Lyderiams LT

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading