Menas valdyti energiją šiais laikais yra be galo svarbus. Energija yra tavo viduje ir kasdien suteikia jėgų judėti pirmyn, įgyvendinti idėjas, kurti, veikti. ,,Lyderiams LT” vadovas Dovaldas Kušlikis savo mintimis šia tema dalinasi tinklaidėje, o mes dalinamės šia informacija straipsnio formatu.
Daugelis iš mūsų žinome daug laiko valdymo technikų. Nepaisat to, jog tikrai daug jų naudoju savo kasdieninėje veikloje, esu šiek tiek skeptiškas laiko valdymo atžvilgiu. Kai kurių žmonių veikloje aš pastebiu, kad laiko valdymas jiems nepadeda jaustis geriau, tiesiog per tą patį laiką jie sugeba atlikti daugiau darbų. Ir nors tai skamba puikiai, tačiau geriausia yra atlikti tuos darbus, kuriuos tu turi atlikti labai gerai.
Laiko negali padauginti, negali sutaupyti. Negali šiandien sutaupytos valandos perkelti į kitą dieną.
Dovaldas Kušlikis
Laiko negali padauginti, negali sutaupyti. Negali šiandien sutaupytos valandos perkelti į kitą dieną. Tačiau kai kalbame apie energiją – ji nuolatos atsinaujina, jos gali būti daug, gali trūkti. Mūsų pasirinkimai bei veiksmai turi daug įtakos energijos kiekiui ir kokybei. Tai nėra naujas faktas, nes Harvard Business Review straipsnis ,,Valdyk savo energiją, o ne laiką” buvo parašytas dar 2007 metais, tačiau dabartinės situacijos akivaizdoje visą tai tapo dar aktualiau.
Energija nuolatos atsinaujina, jos gali būti daug, gali trūkti
Dovaldas Kušlikis
Kodėl apie tai reikia kalbėti?
Įsivaizduokime puikų naują automobilį. Visos sistemos, kurios yra sudėtos į šį automobilį padaro jį nepaprastu. Saugumo sistemos, komforto sistemos, garso sistemos ir pan. Tačiau tu esi toks užimtas, kad niekaip negali užsukti užpilti į jį degalų. Kaip galvoji, kiek ilgai važiuosi?
Dievas mus sukūrė daug tobulesnius negu bet koks automobilis. Mūsų organizme veikia kompensaciniai mechanizmai – jeigu tau pradeda trūkti kokio elemento ar yra patemptas kuris nors raumuo, mūsų kūnas visą tai kompensuoja kitais elementais arba raumenimis.
Kodėl Dievas mums tai suteikė? Tam, kad perėję sunkumus, galėtume vėl atsigauti ir judėti pirmyn. Tačiau šiandien pažįstu labai daug žmonių, kurie jau nebeturi kuro ir juda naudodami tik kompensacinius mechanizmus. Ir pas juos tai tęsiasi ne trumpą laiką. Gali būti, jog ir tu toks esi.
Cariey Newhowf savo knygoje ,,At your best” darboholizmą įvertina kaip vieną pavojingiausių priklausomybių
Jeigu visi suprantame, kad alkoholizmas yra neigiamas įprotis ir, pavyzdžiui, atėjęs į darbą išgėręs tikriausiai jo neteksi. Tai jeigu tu neturi ribų, dirbi nuolatos, tu ne tik, kad nebūsi nubaustas, tačiau būsi paaukštintas, tau bus pakelta alga ir visi tave girs. Tai tampa priklausomybe. Dar truputį ir viskas bus kitaip…tačiau nebus.
Atliktas tyrimas parodė, kad daugiau negu 70% 20-30 metų jaunų profesionalų JAV patiria perdegimo simptomus
Dovaldas Kušlikis
Visai neseniai pardavinėjau savo automobilį. Kaip visada geras pirkėjas atsiveža ekspertą, kurio pagrindinis tikslas parodyti, kad automobilis niekam tikęs, bet už žemesnę kainą mes jį nupirksim. Jie šiek tiek su juo pasivažinėjo ir sako, kad automobilis ,,netraukia” taip, kaip turėtų. Paminėjau, jog tikrai niekada nebuvau pastebėjęs to, nes man lyg traukė gerai. Turiu pasakyti, jog su mano automobiliu iš tiesų viskas buvo tvarkoje, tačiau su daugeliu iš mūsų, deja, ne. Mes net nebepastebime, kad traukiame gerokai prasčiau, negu turėtumėm, negu buvome sukurti. Kad suprastume to mastą, vienas atliktas tyrimas parodė, kad daugiau negu 70% 20-30 metų jaunų profesionalų JAV patiria perdegimo simptomus. Jie dar nėra perdegę, tačiau jau yra to simptomai. Tai tikroji pandemija.
Kai kalbame apie tave kaip lyderį, turi suprasti, kad duoti gali tik tiek, kiek turi pats. Iš tuščios stiklinės daug nepripilsi
Dovaldas kušlikis
Japonijoje yra net atskiras žodis apibūdinti mirtį nuo persidirbimo. Šiandien mes išmokome sakyti TAIP daugeliui įvairių dalykų, kurių daugelis mums yra geri, tačiau jų tiesiog yra per daug. Mes turime per daug gerų dalykų, todėl perdegame. Ir atėjus tokiems sukrėtimams kaip Covid pandemija mūsų kūnai ir protai nebeatlaiko. Kai kalbame apie tave kaip lyderį, turi suprasti, kad duoti gali tik tiek, kiek turi pats. Iš tuščios stiklinės daug nepripilsi.
Ką gali daryti kitaip?
Noriu pasidalinti keletu praktinių patarimų, kurių stengiuosi ir pats laikytis:
- Pripažink problemą. Joks sprendimas nėra įmanomas, jeigu nėra problemos. Daugelis mano pažįstamų tiesiog neigia problemą. Aš tik šiek tiek pavargęs, išsimiegosiu ir bus geriau, man viskas gerai. Tai yra melas. Tu turi problemą ir ji turi pavadinimą. Įvardink tai. Bet kuris vadovas žino, jog sprendžiant problemą visų pirma reikia ją teisingai apibrėžti, kad nesigautų taip, kad panaudoti netikslūs sprendimai iš tiesų nesprendžia, tačiau gilina problemą. Matydami, kad visko nebespėjame, galvojame, kaip čia gauti daugiau laiko. Bet problema nėra laiko trūkumas, o tai, kad tu tiesiog darai per daug. Įvardink tai kuo greičiau, šiandien, geriausia dabar;
- Atlik savo veiklų auditą. Veiklos gali būti tos, kurios tave papildo ir tos, kurios sekina. Jeigu nori turėti bent jau daugmaž balansą savo gyvenime, tarp šių veiklų turi būti balansas. Ir čia nėra recepto, kuris tiktų kiekvienam. Visi esame skirtingi ir skirtingos veiklos mus papildo bei sekina. Vieną pokalbis su draugu papildo, kitą – sekina. Vienam knyga yra energijos papildymas, o kitam fizinė veikla padeda atstatyti protą ir dvasią. Kaip atlikti šį auditą? Pirmiausia nuspręsk, kokio periodo veiklas audituosi: dienos ar savaitės. Nerekomenduoju mąstyti apie ilgesnį laiką. Man patinka savaitės ritmas, nes mano dienos nėra ypatingai rutininės, tačiau savaitė turi aiškią rutiną. Kai nusprendei periodą, surašyk pagrindines veiklas, kurios įvyksta: rytinė kava, malda, rytinis susirinkimas, skambučiai klientams, vakare laikas su vaikais ir t.t. Tada prie kiekvienos veiklos prirašyk, ar tai tave papildo, ar sekina. Kaip ir minėjau, man patinka savaitės ritmas. Kadangi tarnauju bažnyčioje, sekmadienio pirmas pusdienis dažnai būna užimtas, todėl mano pirmadieniai, ypatingai pirmoji dienos pusė, tapo laikas sau ir su savo žmona. Pirmadieniais neturiu susirinkimų, nes man tai yra ypatingai produktyvi kūrybiškai diena. Antradieniais būna mano pagrindiniai susirinkimai, kad galėčiau atnaujinti savo matymą to, kas vyksta mano organizacijose. Trečiadienis-ketvirtadienis yra pačios produktyviausios dienos, tad skiriu susitikimams su komandos nariais, partneriais, skambučiams ir pan. Penktadienį – ofiso diena. Ji nėra lengvesnė, tačiau daugiau malonaus bendravimo su komanda. Šeštadienis man yra laisvadienis. Perbėgau labia apibendrintai, tačiau visą tai susidėjau pagal savo energijos ritmą. Galiu užtikrinti, jog gal ir skamba paprastai, tačiau turėti tokį ritmą prireikė nemažai pastangų. O koks tavo savaitės ritmas?
- Informuok savo komandą, šeimos narius apie pasikeitusį ritmą. Mūsų aplinkiniai gali tapti ne tik mūsų energijos eikvotojais, tačiau ir patys didžiausi pagalbininkai siekiant pokyčio. Visa komanda žino, kokie yra mano pirmadieniai, todėl labai retai ir tik išskirtiniais atvejais bando mane pasiekti. Ir tai yra didelė pagalba, nes nereikia papildomai galvoti, ar tai skubu, ar neskubu. Tiesiog jeigu nesvarbu ir neskubu, niekas manęs ir netrukdo. Kai jau atlikai visus tris paminėtus punktus, esi atlikęs tikrai daug.
- Atlik svarbiausius darbus per sau produktyviausią dienos laiką. Pasak Carei Newhowf, dienos energiją galime suskirstyti į žalią, geltoną ir raudoną. Turbūt per daug aiškinti spalvų reikšmių nereikia, tačiau pačioje produktyviausioje – žalioje zonoje, mes sugebame būti max 3-5 valandas. Kiekvienam asmeniškai ši žalia zona gali skirtis. Vieniems tai yra ankstyvus rytas, kai niekas netrukdo. Kitems, pavyzdžiui, man tai yra tarp 10 ir 13 val. Tad turi svarbiausius savo darbus pasistengti atlikti per šį laiką;
- Miegas yra tavo geros dienos pradžia. Kaip tik klausausi Greg McKeown knygos ,,Effortless”. Autorius pamini faktą, jog jeigu suaugęs žmogus miega mažiau negu 7 valandas per parą, ženkliai išauga širdies ligų, depresijos rizika. Krenta produktyvumas. 8 valandos yra būtinos. Tačiau miego kokybė yra dar svarbiau negu kiekis. Tau reikia gilaus miego, todėl raginu šiek tiek pasidomėti daugiau, kaip paversti savo miegą kokybišku;
- Fizinis aktyvumas. Jeigu tu per dieną turi mažai fizinio aktyvumo, negali tikėtis daug kokybiškos energijos. Mūsų kūnas sukurtas judėjimui, tačiau šiais laikais daugelis mūsų labai daug praleidžiame laiko sėdėdami. Iš tiesų, visa, ką kalbu šioje tinklalaidėje, tu gali pamažu įgyvendinti pradėjęs nuo fizinio aktyvumo. Pavyzdžiui, aš per daugiau kaip pusantrų metų pradėjau bėgioti. Pabėgiojus natūraliai norisi valgyti, tačiau nuotaika tokia, jog norisi gero maisto, tad pasitaisė mityba. Dažniausiai bėgu vakare, tad gerokai lengviau tapo užmigti ir t.t. Vienas įprotis padarė įtaką daugeliui sričių.
- Maistas. Tu negali tikėtis gero rezultato, jeigu tai, ką įdedi į save, yra blogos kokybės. Maistas turi didelę įtaką mūsų savijautai ir energijos lygiui. Čia neišsiplėsiu, nes turbūt ir pats daug žinai apie sveiką mitybą. Tik dar kartą noriu priminti to svarbą.
- Šabas. Jeigu tu nesi tikintis, tau galbūt tai ir naujas žodis, tačiau man kaip tikinčiam žmogui tai yra rimtas aspektas. Knygoje ,,Take the day off’’ autorius Robertas Morissas kalba apie Šabo rimtumą mūsų gyvenime. Tai ant tiek rimta, jog Dievo buvo įtrauka į 10 įsakymų sąrašą. Šabo nesilaikymas, kaip ir bet kokia kita nuodėmė, buvo baudžiama mirtimi. Šiandien mūsų už laisvadienio neturėjimą niekas neužmuša, tačiau tai nereiškia, jog vienos atsitraukimo dienos svarba dėl to sumažėjo.
Šiandien mus kamuoja daug išorinių ir vidinių įtampų. Mūsų finansiniai, emociniai, dvasiniai poreikiai tampa vis mažiau patenkinami. Norime daugiau, tačiau galiausiai gauname mažiau. Natūraliai mūsų kultūra mus stumia į išsekimą, nuovargį ir galiausiai perdegimą. Tikiuosi, jog bent šiek tiek tave padrąsinau imtis pokyčių savo gyvenime. Pokytis yra Tavo rankose!
Straipnsį pagal Lyderiams LT tinklalaidę parengė Laura Borisevičiūtė
Tinklalaidę rasi Spotify bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų!