Turbūt kiekvienas yra susimąstęs apie asmeninį tobulėjimą. „Lyderiams LT’“ vadovas Dovaldas Kušlikis šia tema dalinasi tinklalaidėje. O mes dalinamės jo minčių santrauka straipsnio formatu.
Pats tobulėjimas, pasak D. Kušlikio, yra veiklos, kurios vysto žmogaus galimybes ir potencialą bei gerina gyvenimo kokybę. Šis bendrinis apibrėžimas yra puikus tuo, jog jis neapriboja mūsų suvokimo ties tam tikrais įsitikinimais, pavyzdžiui, jeigu noriu tobulėti, būtinai reikalingas formalus mokymasis. Tobulėjimas visų pirma yra susijęs su veikimu. Ką tai reiškia? Tau reikia veikti, žengti žingsnį ir kažką daryti. Tai plečia tavo galimybes bei potencialą. Dievas kiekvieną mūsų sukūrė matydamas tam tikrą tobulą kūrinį, o gyvendami šioje žemėje, augdami, tobulėdami, pažindami ir mokydamiesi mes pamažu artėjame prie Dievo mums sukurto paveikslo.
,,Būk pokyčiu, kurį nori pamatyti pasaulyje”
Mahatma Gandhi
Kadangi tobulėjimas yra aktyvus veiksmas, tai kaip apsispręsti, ką daryti?
Kaip yra teigęs Indijos tautinio išsivadavimo judėjimo lyderis Mahatma Gandhi: ,,Būkite pokyčiai, kuriuos norite pamatyti pasaulyje.” Geriausia yra pradėti nuo savęs pažinimo. Vėlgi, netgi Šventajame Rašte yra aiškiai pasakyta, kad mes visi esame skirtingi, turime skirtingas dovanas, tačiau visi vertingi. Save pažinti gali intuityviai, t.y. stebėdamas, kas tau sekasi, kas nesiseka, kur tau natūraliai patinka būti ir veikti. Kitas pagalbininkas gali būti asmenybės testas. Yra labai įvairių savęs pažinimo testų. Yra ir tokių, kurie be galo suprimityvina supratimą apie save, įdeda tave į tam tikrą kategoriją, tačiau jeigu testui mes nesuteikiame absoliučios reikšmės, bet į jį pažiūrime tik kaip į kryptį, tam tikrų tendencijų nusistatymą, tai šis gali turėti be galo didelę vertę.
Vienas geresnių testų, pasak D. Kušlikio, yra Mayers Briggs asmenybės testas, kuris pagal 4 paramentrus jus suskirsto į 16 skirtingų grupių. Testą nemokamai galima atlikti ir lietuvių kalba. Užsuk į charakteris.info puslapį ir atsakyk į klausimus. Gale bus pateiktas pakankamai detalus asmenybės apibūdinimas.
,,Vienintelis žmogus, kuriuo lemta tapti, yra tas, kuriuo nusprendei būti”
Ralfas Waldo Emersonas
Kai jau šiek tiek daugiau supranti apie save, gali judėti toliau. Daugelis mūsų, kurie esame pabuvoję formalioje švietimo sistemoje, esame įpratę taisyti klaidas. Šis ribotas matymas, kurį gauname mokyklose, be galo liūdina, nes iš tiesų tobulėjimo esmė yra ne bandyti užglaistyti savo trūkumus, tačiau atskleisti savo stiprybes. Kaip amerikiečių eseistas, filosofas ir poetas Ralfas Waldo Emersonas yra sakęs: ,,Vienintelis žmogus, kuriuo lemta tapti, yra tas, kuriuo nusprendei būti.”
Unikalumas slypi mūsų stiprybėse
Jeigu tu esi ekstravertas, gebi lengvai užmegzti naują santykį ir tau gerai sekasi kalbėti prieš auditoriją. Tuomet galbūt tai yra ta vieta, kurioje reikia sutelkti savo dėmesį. Lygiai taip pat, jeigu turi analitinių gebėjimų, tau puikiai sekasi pamatyti tarpusavio ryšius tarp skirtingų dalykų, gali būti, jog tuomet tau mažiau svarbu vystyti viešojo kalbėjimo įgūdžius, bet geriau susitelkti į analitinių programų supratimą.
Visgi D. Kušlikis atvirauja, kad kartais turi pasižiūrėti ir į savo silpnąsias vietas. Pavyzdžiui, jei natūraliai turi labai silpnus administracinius gebėjimus, viskas, kas liečia dokumentų tvarkymą, tau yra svetima. Tačiau norėdamas būti geru vadovu, net ir turėdamas asistuojančius komandos narius, negali apsimesti, kad tai nėra svarbu, todėl nuolatos turi skirti dėmesio tobulėjimui ir šioje srityje. Ne todėl, jog tai išskirs tave iš kitų, tačiau dėl to, jog tai netrukdytų tavo pagrindiniams siekiams ir tikslams.
,,Investicija į asmeninį tobulėjimą yra geriausia investicija, kurią gali padaryti”
Jimas Rohnas
Tikslo formulavimas
Kai jau turime supratimą, kas esame, kur esame stiprūs, turime sau susiformuoti tikslą, ką norime tobulinti. Štai keletas D. Kušlikio rekomenduojamų sričių ir aspektų, kuriuos būtų verta tobulinti, tačiau tikrai jų gali būti ir daugiau:
- Supratimas. Tu gali auginti ir tobulinti savo supratimą, pavyzdžiui, apie tam tikrą sritį arba apskritai apie visą visatą. Tai ne detalūs moksliniai tyrimai ar pan. Labiau tai yra plėtimas savo mąstymo, kaip veikia mūsų tarpusavio santykiai, kaip veikia ekonominiai dėsniai, kaip veikia tam tikri gamtos principai, kaip veikia Dievas mūsų gyvenime. Pats supratimo auginimas nekeičia mūsų gebėjimų, t.y. jeigu aš supratau, kaip veikia šalies ar Pasaulio ekonomika, dar nereiškia, kad aš lengvai tapsiu turtingu. Bet pažinimas ugdo mūsų brandą ir padeda kryptingiau judėti pirmyn
- Kompetencijos ir gebėjimai. Šis aspektas konkrečiau susijęs su tuo, ką tu asmeniškai gali ir ko negali. Jeigu tu nori būti geru vadovu, tai ši pozicija apima labai daug konkrečių gebėjimų, pavyzdžiui, strateginis mąstymas, komandos formavimas, užduočių delegavimas, vykdymas, kontrolė ir t.t. Kuo aiškiau gebi įvardinti, ką nori tobulinti, tuo lengviau ir greičiau pasieksi rezultatų.
- Galimybės. Čia ne galimybės, kurios aplanko mus nuolatos, tai tavo vidinė talpa. Jeigu tu įprastai sugebi perskaityti 10 knygų per metus, ,,augink savo knygų skaitymo raumenį‘‘ ir perskaityk daugiau. Tu gali plėsti galimybes atlikti daugiau. Nepaisant to, jog šiandien daug žmonių susiduria su persidirbimu, tačiau pasaulyje yra ir labai daug neefektyvumo. Daug žmonių tiesiog nemoka dirbti. Ir tai ne apie techninius gebėjimus, bet apskirtai apie pačią darbo etiką. Jeigu tik nėra kontrolės, nėra ir normalaus darbo ritmo, kas numuša pasitenkinimą darbu. Tai yra priežastis, kodėl ne visi taip lengvai pritampa prie laisvai samdomo darbo. Tad ,,augink raumenis‘‘ – bandyk plėsti savo galimybes, nes kaip teigė amerikiečių autorius ir asmeninio tobulėjimo treneris Jimas Rohnas: ,,Investicija į asmeninį tobulėjimą yra geriausia investicija, kurią gali padaryti.”
Kaip gali atrodyti tavo tikslingas tobulėjimas?
Vėlgi, tiek būdų, tiek metodų gali būti įvarių. Visų pirma norint turėti sveiką tobulėjimo planą ,,Lyderiams LT” vadovas Dovaldas Kušlikis, kalbėdamas tinklalaidėje apie tobulėjimą, rekomenduoja išlaikyti balansą tarp dvasinio, fizinio ir gebėjimų tobulinimo. Per daug užleidus bet kurį iš jų, galiausiai pradėsi jausti įtampą. Tačiau D. Kušlikis primena: ,,Nepaisant to, jog mes nuolatos kalbame apie balansą, tačiau tobulą balansą pasiekti ir išlaikyti ilgą laiką yra labai sunku ir net nežinau, ar verta.‘‘
Tobulėjimas augina tavo motyvaciją, plečia galimybes, sukuria stipresnį prasmės jausmą, gerina tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą, augina kūrybiškumą. Taip pat gerina atsparumą bei savęs pastabumą. Turime priimti faktą, kad kas neauga – miršta. Taip Dievas mus sukūrė. Pokytis yra tik tavo rankose. Tu gali įsigyti knygą ir ją skaityti, tu gali išeiti pasivaikščioti, tu gali atsiklaupti ir melstis. Ir tai bus vienas žingsnis tobulėjimo link!
Taip pat skaityk apie asmeninį produktyvumą ir efektyvumą.
Straipnsį pagal Lyderiams LT tinklalaidę parengė Laura Borisevičiūtė
Tinklalaidę rasi Spotify bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų!