fbpx

Asmeninis produktyvumas ir efektyvumas. Kaip to pasiekti?

Dovaldas Kušlikis

Lyderiams LT tinklalaidė pradeda savo antrąjį sezoną, todėl pirmoje naujojo sezono tinklalaidėje Lyderiams LT vadovas Dovaldas Kušlikis dalinasi savo mintimis apie apie asmeninį produktyvumą ir efektyvumą.

Mes esame kupini entuziazmo dalintis įžvalgomis, kurios padeda augti asmeniškai ar su savo komanda ir norime įkvėpti tave dorai lyderystei. Šį sezoną naują tinklalaidę galėsi išgirsti kas antrą pirmadienį savo mėgstamoje tinklalaidžių platformoje arba XFM radijo eteryje po pirmadienio 18 val. vakaro žinių. Taigi telieka priimti sprendimą ir pradėti savo augimo kelionę.

Ir šis sezonas prasideda mums susidūrus su labai didele iššūkių puokšte. Visų pirma, didelė dalis žmonių skirtingose šalyse bando gyventi postpandeminiame laikotarpyje. Mūsų regione, kalbu apie rytų ir centrinę Europą, yra įtampa dėl karo Ukrainoje. Nors dabar jau nebeturime tokios didelės baimės, tačiau pavojus niekur nedingo, karas nesibaigė ir visgi dar neaišku, kada ir kurioje vietoje pasibaigs. Vyksta ir dar vienas įdomus fenomenas, kurio niekada nebuvo. Lietuviškai tai skambėtų, kaip „didysis atsistatydinimas“. Didelis kiekis darbuotojų išeina iš savo darbų tiesiog į niekur, t.y. jie nekeičia darbovietės, tačiau tiesiog išeina ir kažkurį laiką neieško darbo.

Šis fenomenas įmonėms jau kurį laiką yra galvos skausmas. Ir nors kiekviena žmogaus istorija yra unikali ir negali būti vienos išvados, tačiau kai kuriems iš jų, aš manau, visgi reikėtų pradėti dirbti daugiau. Tuo pačiu vis daugiau žmonių kalba apie perdegimą, kuris pasireiškia tiek fizinėmis, tiek emocinėmis pasekmėmis.

Beje, apie perdegimą yra visas Lyderiams LT tinklalaidžių ciklas nuo 13 iki 16 laidos. Gali susirasti ir apie tai išgirsti daugiau, ypač jeigu šiandien susiduri su didesniais ar mažesniais perdegimo simptomais.

Mes dažnai žmogų, kuris yra labai užimtas, linkę vertinti kaip daug siekiantį ir pasiekiantį, tačiau realybėje vien tai, jog kažką darai, dar nereiškia, jog darai tai, kas svarbu

Dovaldas Kušlikis

Taigi, kai mes kalbame apie darbą ar bet kokią kitą veiklą, kuria užsiimame, suprantu, jog yra labai rimtų iššūkių su mūsų mokėjimu dirbti sveikai. Norėčiu pradėti nuo to, kas nėra produktyvumas ir efektyvumas.

Šioje laidoje paminėsiu pirmąjį aspektą, o kitoje laidoje papildysiu dar vienu:

Užimtumas nėra produktyvumas ar efektyvumas. Mes dažnai žmogų, kuris yra labai užimtas, linkę vertinti kaip daug siekiantį ir pasiekiantį, tačiau realybėje vien tai, jog kažką darai, dar nereiškia, jog darai tai, kas svarbu. Visgi su užimtumu susiję yra ne tik mitai. Pastebėjau, jog nemažoje dalyje organizacijų darbuotojai tiesiog priprato būti visada užimti.

Ir čia kalbu ne tik apie tas veiklas, kai vietoj 8 val. darbe darbuotojas dalį laiko praleidžia socialiniuose tinkluose. Bet apie tai, jog darbuotojai dirba, tačiau kartais sunku suprasti to darbo vertę, pvz. kuria lenteles, dalyvauja begalėje susirinkimų, kažką rašo, užrašo ir perrašo. Pardavimuose man teko matyti tokių pardavėjų, kurie reguliariai nemažą dalį laiko skiria skambučiams, į kuriuos niekas neatsiliepia. Natūralu, jog jeigu potencialus klientas į tavo skambutį neatsiliepė 10 kartų ir neperskambino, tikėtina, jog jis nebėra potencialus klientas, bet darbas toliau daromas. Tokių pavyzdžių galėtume rasti ne tik darbe, tačiau ir asmeniniame gyvenime, kai esame labai užimti, tačiau ne tuo, kuo iš ties turėtume. Užimtumas kažkada tapo labai vertinamas, tačiau tai tikrai nėra tas pats, kas produktyvumas ar efektyvumas;

Kadangi jau šiek tiek įsivažiavome į temą, taigi, kas visgi yra produktyvumas ir efektyvumas. Jeigu tiesiog pažiūrėjus į pačias sąvokas, tai produktyvumas yra tiesiog gebėjimas padaryti daugiau per tą patį laiką. Pavyzdžiui, tai gali būti pardavimo vadybininkas, kuris per valandą atlieka 10 skambučių, o kitas 15. Akivaidzu, jog produktyvesnis yra antrasis. Taip pat gali būti ir buhalterės, viena kurių geba per mėnesį sutvarkyti 5 įmonių apskaitą, o kita 7. Antroji taip pat yra produktyvesnė.

Kai kalbame apie efektyvumą, atsiranda kokybės parametras:

Prisiminus pirmą pavyzdį, pvz., pardavimo vadybininkas atlikęs 10 skambučių, pateikė 5 pasiūlymus klientui. Tiek pat pateikė ir antrasis vadybininkas atlikęs 15 skambučių, tačiau šį kartą efektyvesnis yra pirmasis. Tai gali atrodyti nesvarbu, tačiau jeigu tavo turima klientų duomenų bazė labai ribota, efektyvumas gali turėti lemiamą svarbą. Visa tai gali skambėti labai techniškai ir komplikuotai.

Kai mes kalbame apie žmogaus produktyvumą ir efektyvumą, sau naudoju supratimą, jog tai tas, kuris daro ne daug, tačiau tai, ką privalo, jog realizuotų savo pašaukimą. Pastarasis žodis, kalbu apie pašaukimą, daug dažniau naudojamas Krikščioniškoje aplinkoje, tačiau vis dažniau ir verslo organizacijos, konsultantai ar psichologai naudoja šį žodį bandydami apibūdinti mūsų prasmingumą.

Bet kokiu atveju, mes turime suprasti, jog visi turime priežastį ir tikslą šiame gyvenime. Jeigu nelendant taip giliai į gyvenimo prasmės paieškas, tavo ši savaitę tikrai turi didelę svarbą tavo tikslų pasiekime ir nesvarbu, ar tai būtų mėnesio pardavimo tikslai ar nuosavo namo statybos. Ne visi tavo darbai priartins tave prie tikslo ir tai yra akivaizdu, kai kalbame dabar, tačiau ne taip akivaizdu mūsų kasdienybėje.

Kai mes kalbame apie žmogaus produktyvumą ir efektyvumą, sau naudoju supratimą, jog tai tas, kuris daro ne daug, tačiau tai, ką privalo, jog realizuotų savo pašaukimą

Dovaldas kušlikis

Laidos pradžioje peržvelgėme, kas nėra produktyvumas ir efektyvumas, o dabar pakalbėkime, kas padeda mums juos padidinti. Savo gyvenime naudoju kelis principus. Žinoma, tai, kuo dalinuosi, nėra kaip kokia panacėja.

Principai kuriuos naudoju

Galbūt principų yra ir daugiau bei kitokių, tačiau šiuo metu siekdamas pats būti produktyvesnis ir efektyvesnis naudoju būtent šiuos ir tau rekomenduoju nuo jų pradėti:

Reikalingas tikslas.

Apie tikslus kiekvienas esame girdėję labai daug. Yra tokių, kurie šiame gyvenime apskritai neturi jokių tikslų, jie apie tai nemąsto, tam neskiria daug dėmesio ir jaučiasi, kad nieko nepraranda. Yra kita kategorija žmonių, kurie, toks jausmas, jog viską žino, kur link eina, kiekvienas aspektas turi tikslą. Jie tokie tikslingi ir kryptingi. Tačiau nei vieni, nei kiti, nemanau, jog yra sveikas pavyzdys. Aš pats pastebiu, jog šiandien pokyčiai vyksta labai greitai, todėl būtinas lankstumas, tačiau apskritai neturėjimas krypties mane šokiruoja.

Šią vasarą su grupe vyrų ėjome žygį pajūriu. Pirmąją žygio dieną įvyko įdomus nutikimas. Prisėdome ant rąsto prie jūros pailsėti ir prie mūsų priėjo pora, pakalbino ir paprašė pagalbos atitemti kitą rastą, kuris buvo išmestas jūros už kokio 100 metrų. Kadangi mūsų buvo daug, nusprendėme padėti. Bet man patiko mano pastoriaus Sauliaus mintis, jog jeigu nežinai, kur eini visada atsiras tokių, kurie užims tave. Man tai taip vaizdžiai įstrigo mintyse, jog net žygyje prie jūros kažkas tau sugeba duoti užduočių, tai ką jau kalbėti apie mūsų kasdienybę.

Aš tikslus suprantu kaip kryptį, link kur noriu judėti. Mes kartu su žmona visada apsitariame metinius tikslus. Juos skirstome į atostogų, santykių, pirkinių ir kategoriją, kurią vadiname “Kita”. Kadangi daugelis dalykų turi savo kainą, galutinis tikslas yra ir finansinis, kiek visam tam turime sutaupyti lėšų, pvz., ties santykių išsikeliam tikslą kiek dažnai norime eiti kartu į pasimatymus. Nusistatome tikslus ties vaikų auklėjimu ir santykių kūrimu su jais ir pan.

Visų pirma, man ne tiek šie tikslai patinka, kiek jų kūrimas kartu su žmona. Tai duoda tarpusavio supratimą, ką šiemet norime kaip šeima pasiekti. Tačiau ir patys tikslai užduoda toną, pvz., numatytoms atostogoms man reikia suplanuoti savo darbus, pasiruošti joms. Pasimatymai taip pat turi rasti savo vietą kalendoriuje, jog nesuplanuočiau kažko.

Aš sau išsikeliu ir asmeninius tikslus, ko pats noriu per šiuos metus pasiekti. Nuolatos apmąstau ir savo tobulėjimą, kurį paverčiu skaičiumi knygų, kurias noriu perskaityti ir pan. Iš pažiūros atrodo, kad visko labai daug, tačiau galiausiai visi mano tikslai pavirsta veiklomis kasdien ar kas savaitę. Aš viską sudedu į savo kalendorių ir gyvenu pakankamai ritmingą gyvenimą.

Jeigu niekada to nesi bandęs, rekomenduoju pradėti nuo kažko labai paprasto, pvz., išsikelk tikslą kartą per mėnesį su savo sutuoktiniu išeiti į pasimatymą. Kas ir vakarienei ar kavos puodeliui, tačiau tau tai duos kryptį, kur link nori judėti. Jeigu tarpusavio santykiai nėra ta sritis, kurią tau reikia stiprinti, tai tavo tobulėjimas tikrai turėtų toks būti. Liko keletas mėnesių iki naujųjų metų. Numatyk savo skaitymo tikslą. Aš visada mąstau perskaitytomis knygomis, pvz., 6 knygas iki Naujųjų metų. Tačiau gali keltis ir kasdien po 15 min. Tikiu, jog supratai mintį, kurią noriu perteikti. Esminis dalykas, jog jeigu nori būti produktyvus ir efektyvus, visų pirma turi žinoti savo kryptį, kur link judi.

“Ne” sąrašas:

“Ne” sąrašas. Mes nuolatos esame mokomi sudaryti savo darbų sąrašus, taip vadinamus “To-Do” sąrašus, tačiau jeigu nori būti ypatingai efektyvus, tai reikia “Not To Do” sąrašo. Waren Buffet, vieno sėkmingiausių visų laikų investuotojo sėkmės apibūdinimas – jog sėkmė yra beveik viskam sakymas NE.

Šventajame Rašte, 1 laiške Korintiečiams, 6 skyriuje 12 eilutėje Paulius rašo, jog “Viskas man leistina, bet ne viskas naudinga. Viskas man leistina, bet aš nesiduosiu niekieno pavergiamas!”. Ir tiesa yra tokia, jog daugelis dalykų, kurių atrodo norime, mums yra nenaudingi. Tad kodėl neįsivardinti jų, jog susidūrus iš karto galėtume sakyti NE. Tai nėra kažkoks mistinis sąrašas, kuris padaro tave bejausmiu ir šaltu žmogumi. Atvirkščiai, tai suteikia tau jėgos būti ten ir su tais, kurie yra patys svarbiausi ir atlikti tuos darbus, kurie tave artina prie tikslo.

Pasidalinsiu keletu pavyzdžių iš savo NE sąrašo, kurį įprastai sudarau metams į priekį ir, esant poreikiui, pakoreguoju. Vienas iš mano NE yra, jog aš nestudijuosiu. Atrodo juokinga, tačiau aš labai noriu studijuoti, tačiau manau, jog šiuo metu man tai niekaip nepadės priartėti prie savo tikslų, todėl aš sau aiškiai įvardijau, jog to nedarysiu. Sunku net patikėti, tačiau šiemet sulaukiau bent 2 pasiūlymų studijuoti.

Kadangi mano statusas socialiniuose tinkluose yra Vadovas, tai dvi aukštosios mokyklos kryptingai man pardavinėjo vadovų magistratūros studijas. Gerai, kad žinojau, kad atsakymas NE. Kitas mano NE yra nedalyvauti renginiuose kaip pranešėjui nemokamai. Galbūt tai skamba labai arogantiškai. Labai retomis išimtimis aš tai padarau ir tai išskirtinai būna susiję su jaunimu. Tačiau tam, kad perskaitytum pranešimą, reikia koreguoti savo planus, nes dažniausiai renginys jau turi datą. Taip pat, kad ir koks renginys nedidelis būtų, tam turiu skirti laiko ir pasiruošti. Tad sau atsakiau, jog net jeigu ir tai bus apmokama, nebūtinai dalyvausiu, tačiau jeigu nemokama, tada tikrai NE.

Na ir dar vienas iš tokių paprastų pavyzdžių, kurie yra mano sąraše, tai NE televizijai. Jeigu tiksliau, tai netgi NE pačiam televizoriui. Ir aš nesu kažkoks fanatas, nusiteikęs prieš televiziją iš esmės, tačiau skaityti knygas, bendrauti su šeima, bėgioti reikia laiko. Dažniausiai nedarau to darbo metu, tad supratau, kad televizija gali mane lengvai apvogti, tačiau bus mažai vertinga. Todėl kiekvieną kartą, kai paskambina su ypatingu televizijos pasiūlymu, aš žinau, jog tai yra NE. Net nepatikėsit, koks nuostabus dalykas yra tokio sąrašo turėjimas. Panašiai kaip ir su tikslais, ne tiek svarbu kaip ir ką suformuosit į patį lapą, kiek ypatingas yra pats procesas, nes gali apmąstyti daugelį savo gyvenimo sričių.

Mes nuolatos esame mokomi sudaryti savo darbų sąrašus, taip vadinamus “To-Do” sąrašus, tačiau jeigu nori būti ypatingai efektyvus, tai reikia “Not To Do” sąrašo

Dovaldas Kušlikis

Taigi, būvimas produktyviu ir efektyviu tikrai gali būti tavo noras ir kryptis. Tai susiję ir su tuo, kiek tu sugebi nuveikti, ir su bendra tavo gyvenimo kokybę. Mano sutikti žmonės, kurie yra efektyvūs, tikrai turi daugiau džiaugsmo ir pasitenkinimo savo gyvenimais. Kaip ir daugelis dalykų, taip ir savo produktyvumo bei efektyvumo didinimas nėra vienos dienos rezultatas.

Taip pat tai nėra kažkas tokio, kas turėtų tave gąsdinti. Šiandien, kai pasirinkimų ir pasiūlymų yra labai daug, kai svarbiausi dalykai nebėra tokie akivaizdus, kai didelė problema tampa ne pasirinkimas tarp gero ir blogo dalyko, tačiau dėl per didelio kiekio gerų dalykų, būvimas produktyviu ir efektyviu mus palydi prie to, jog mes realizuojame savo pašaukimą ir turime gyvenimą, kuris mums teikia pasitenkinimą. Kitu atveju aš šiandien matau daug labai užimtų žmonių, kurie net iki galo nežino, kur link juda. Ateinančiose laidose kalbinsiu žmones, kurie nuveikia išskirtinai daug, tačiau randa laiko ir sau. Kaip jie tai sugeba, ir mėginsiu išsiaiškinti.

O tave mano bičiuli, noriu padrąsinti – tu gali tikrai labai daug!

Visų pirma įsivardink, kas tau svarbu. Mes niekada netapsime tobuli, tačiau nuolatos galime tobulėti ir, manau, jog tai yra ypatingai svarbu. Tobulėkime kartu, ir jeigu turi minčių, pasiūlymų tiek dėl temos, tiek dėl pašnekovų ar kitų dalykų šioje laidoje, gali parašyti ir man asmeniškai. O jeigu manau, kad šios laidos yra vertingos tau, įvertink jas savo mėgiamoje tinklalaidžių platformoje ir pasidalink šia laida su savo bičiuliais. Man ir mano komandai tai reiškia labai daug. Na ir prisimink, jog dažnai pats pokytis yra neišvengiamas, tačiau jis yra tavo rankose!

Skaityk daugiau apie asminį tobulėjimą šiame straipsnyje.

Tinklalaidę rasi Spotify bei daugelyje kitų tinklalaidžių platformų!

Palikite komentarą