Kulkų susidėliojimas: kam ko reikia?
Niekada neužmiršiu jo žodžių: „Žinau, kad kiekvieną savaitę turiu devynias kulkas, kurias reikia iššauti. Todėl savaitę prieš tai jas visas suplanuoju.“
Skamba kaip koks Samuelio Džeksono veiksmo filmas, ar dar blogiau, tiesa? Visai priešingai! Šiuos žodžius ištarė ypatingai sėkmingas finansų srityje besidarbuojantis lyderis. Jau keletas metų kaip jo vadovaujamas nedidukas padalinys peršoko likusios šalies rodiklius. O jam priklausanti Valstryto įmonė paprašė manęs išsiaiškinti, koks gi yra jo slaptas lyderystės ingredientas.
Susitikome ir pradėjau klausimu: „Tai, kaip pavyko? Kaip pasiekei tokių rezultatų?“ Prieš tai minėta frazė buvo pirmasis jo atsakymo sakinys.
„O ką tai reiškia?“, paklausiau.
„Na, kaip lyderis turiu stengtis, kad talentingieji žmonės, su kuriais dirbu, būtų įsitraukę, motyvuoti, susikaupę ir patenkinti. Kiekvieną trečiadienį pažvelgiu į juos ir klausiu savęs kam ko reikia? Ką reikia ko nors pamokyti? Kam reikia padrąsinimo? Ką reikėtų šiek tiek pataisyti, nukreipti tinkama linkme? Ir taip toliau. Pagal tai ir susidėlioju savo ‘kulkas’.“
„Kulkas?“, teiraujuosi.

Laiko darbuotojams „dozavimas“
„Turiu devynias kulkas kiekvienai savaitei: trys pusryčiai, penki pietūs ir viena vakarienė. Išsiaiškinu, kam kokiu metu ko reikia ir taip susidėlioju savo kitos savaitės tvarkaraštį. Tada susitinku su darbuotojais individualiai kasdieninėje aplinkoje ir suteikiu jiems to, ko jiems labiausiai reikia. Tokia yra mano darbo esmė.“
Nors per ateinančius mėnesius leidome daug laiko kartu ir jis dalinosi įvairiausiomis praktikomis, padedančiomis siekti rekordinių rezultatų, ši mane labiausiai sužavėjo. Jis, kaip vadovas, buvo struktūrizuotas, tačiau tuo pačiu metu ir mokantis prisitaikyti prie didžiausių darbuotojų poreikių. Be rytinio komandos susirinkimo bei kitų perliukų apie lyderystę, šios „kulkos“ buvo esmių esmė. Kitiems vadovams tai įvardiju kaip pagrindinį vadovavimo žmonėms įgūdį: dozavimą.
Neretai girdžiu, kaip lyderiai kalba apie poreikį tobulėti, mokytis, vesti savo komandas ir atlikti daugybę su tuo susijusių veiklų. Tačiau vienas trūkstamas tokio mąstymo ingredientas yra „dozavimo“ grafikas ir jo struktūra. Priežastis paprasta: indėlis tai lyg pusėjimas, kaip medicinoje. Kitais žodžiais tariant, kaip vaistai, jei antrą dozę išgeri per anksti, kol pirmoji dozė dar neįsisavinta, galimai „perkrausi“ sistemą. Taip „perdozuoji“ savo sistemą su pernelyg dideliu indėliu. Tačiau, kaip dažniausiai ir būna, jei lauki per ilgai, pirmoji dozė nau prarado savo efektą ir tu pradedi nuo nulio. Niekas neišmokta, niekas nepasikeitė. Naujų struktūrų sukūrimui reikalingas kartojimas.
Taigi, viena iš priežasčių kodėl jis sugebėjo savo komandos narius tinkamai nukreipti didelio našumo link buvo pastovus ir tinkamas „dozavimas“, būtent tokio indėlio, kurio jiems labiausiai reikėjo. Kartais jis tokį dozavimą teikdavo reguliariai, suplanavęs iš anksto, o kartais – tiesiog stebėdamas jų rezultatus bei našumą, suteikdamas šiek tiek pagalbos kai jiems to reikėjo pasitelkdamas savo „kulkas“.
Vienas svarbiausių įgūdžių dirbant su žmonėmis
Mano patirtis rodo, kad priklausomai nuo to, kokiame sezone tuo metu yra darbuotojas bei kas vyksta jo gyvenime, reikalingas indėlio kiekis kiekvienoje „dozėje“, skiriamas laiko indėlis bei veiksmai tarp „dozių“ – visa tai yra svarbūs veiksniai. Visa tai priklauso nuo situacijos, bei žmogaus. Svarbiausia tai stebėti ir įgusti šiame svarbiame darbui su žmonėmis įgūdyje.
Darau tą patį ir konsultuodamas. Turiu tokių klientų, kuriems mano indėlio reikia reguliariai, įtraukiu juos į savo tvarkaraštį. Su kitais darbas visai kitoks. Kai kuriems indėlio reikia kas mėnesį ar kiekvieną metų ketvirtį. Kitiems svarbu paskambinti tarp indėlio dozių. Priežastys yra įvairios: kas tai per žmonės, kaip jie įsisavina indėlį, kokiame gyvenimo etape gyvena, su kuo šiuo metu susiduria bei ar turėjo galimybę apgalvoti ir pasinaudoti indėliu, kurį aptarėme paskutinį kartą?
Kaip ir vaistai, darbuotojų įtraukimas ir tinkamas vadovavimas jiems turi tinkamą dozavimo grafiką. Tarkime, vartoji kokį nors antibiotiką tris kartus per dieną. Kodėl? Nes rytinė dozė iki pietų jau net tik tinkamai įsisavinta BET ir baigs veikti. Tam, kad gydymas ar augimas vyktų, PRIVALAI išgerti antrąją dozę prieš pirmajai pasibaigiant. Priešingu atveju, pradėsi viską nuo pradžių. Ne per daug laiko tarp dozių, bet ir ne per mažai.
Pamąstyk apie tavo komandoje esančius žmones ir kokį indėlį jiems teiki. Išsiaiškink, kokio „dozavimo“ grafiko reikia ir laikykis jo. Kartais ir gydytojai sako: „vartokite pagal poreikį“. Išsiaiškink, kokios yra tavo „kulkos“ ir panaudok jas tinkamu laiku su tinkamais žmonėmis. Tai veikia!
Straipnsio autorius – Dr. Henris Klaudas (Dr. Henry Cloud),
klinikinis psichologas ir lyderystės ekspertas
Iš anglų kalbos vertė Nora Popova
- Henrio Klaudo pranešimas apie Lyderio psichinę sveikatą „GLS NOW“ pakuotėje!
- Daugiau apie komandos formavimą bei asmeninį tobulėjimą – Lyderiams LT tinkalaidėje.