fbpx

Pokyčiai. 5 žingsniai efektyviai lyderystei einant per pokyčius

Pokyčiai. Lyderiams LT archyvas

Ar tau patinka pokyčiai?  

Žinant, kad visi kartu išgyvename pandemiją, o dabar dar ir šalia vykstantį karą, tikriausiai turi tvirtą nuomonę apie tai ką tau reiškia „pokyčiai“. 

Kartą girdėjau Setą Godiną sakant, kad mums problemą kelia ne pokyčiai, o tai, ką jie daro mūsų gyvenime – lyg įstumia mus į sezoną, kuriame jaučiamės nekompetentingi. 

Nemėgstame nekompetencijos. Nemėgstame nekontroliuoti situacijos. 

Nemėgstame nežinoti, kaip ką nors daryti. 

Bet pripažinkime, nė vienas iš mūsų nežino, kaip elgtis pandemijos ar karo metu. Esame visiškai naujoje, nepažįstamoje teritorijoje. Ji neištirta, nepatikima. 

Šis sezonas verčia mus jaustis nekompetentingais… vyksta visai kitokio „kalibro“ pokyčiai. 

Jaučiamės nepatogiai. 

Tampame nerangūs. 

Kaita kelia nerimą kiekvienam asmeniškai ir mums kaip komandai. Tačiau pokyčiai – neišvengiama geros lyderystės dalis. 

„Vienintelis pastovus dalykas – kintamumas“

Heraklitas, graikų filosofas

Nesvarbu, ar pats vadovauji per pokyčius einančioje organizacijoje ar apmokai kitą žmogų, einantį per pereinamąjį laikotarpį, lyderystė pokyčių metu yra nuolatinė lyderio gyvenimo dalis. Prieš maždaug 2500 metų graikų filosofas Heraklitas rašė, kad „Vienintelis pastovus dalykas – kintamumas“. Atrodo, kad jis buvo teisus! 

Štai ką žinau apie pokyčių laiką. Jis manyje išaugina gerą sėklą.

Tai ne visada lengvas procesas, tačiau visuomet atneša kažką gero. 

Daugiau išmoksiu. Labiau subręsiu. Pasikeisiu.

Bevadovaudama per įvairius pokyčius pastebėjau penkias elgsenas, kurias išmokus galima efektyviau vadovauti pokyčių metu.

Penki vadovavimo pokyčių metu žingsniai 

1. Įsiklausyk 

Kai pokyčiai neišvengiami, vengiame arba neriame į tą situaciją stačia galva, kad tik kuo greičiau viską išspręstume. Abu kraštutinumai it vagys, atimantys iš mūsų galimybę tinkamai įsiklausyti. Įsiklausyk į istorijos pamokas. Įsiklausyk į baimes ir susirūpinimą. Įsiklausyk į emocijų priežastį. Įsiklausymas padeda situaciją pamatyti kitu kampu, kuris padeda tvarkytis su pokyčiu jį tinkamai apmąsčius.  

2. Klausinėk 

Po to, kai įsiklausei, pradėk klausti klausimų – kuo daugiau, tuo geriau. Ypač jei tai – problema, su kuria dar nebuvai susidūręs. Nesvarbu, ar prie organizacijos prisijungei neseniai, ar pradėjai naują projektą, ar tiesiog reaguoji į išorines aplinkybes, kurios verčia tave kažką keisti, tinkamų klausimų klausimas yra labai svarbus. Jie padės pastebėti jautrias vietas, pagrindinius žmones, istorinį kontekstą ir t.t.. Klausimai tau padės geriau suprasti situaciją ir priimti tinkamus bei gerai apgalvotus sprendimus.  

3. Įvertink 

Pokytis – kietas riešutėlis. Jų metu galime būti linkę priimti greitus, nepasvertus sprendimus. Skirk laiko visapusiškam situacijos įvertinimui prieš priimant skubotą sprendimą. Ieškok išmintingai patarti galinčių žmonių, kurie jau turi patirtį vadovaujant per panašų ar tokį patį pokytį. 

4. Nuspręsk 

Paklausius, išsiklausinėjus ir įsivertinus, ateina laikas sprendimui – ką norėsi keisti ir kaip vadovausi pokyčio metu. Įvertink viską, ką sužinojai iki šiol ir su malda nuspręsk, kur judėsi toliau. 

5. Vesk per pokytį

Galiausiai, numatyk tvirtą, aiškų ir patikimą pokyčių kelią. Tavo pasitikėjimas kils iš įsiklausymo, klausinėjimo ir įvertinimo proceso bei maldoje priimto sprendimo. Dabar belieka tik ryžtingais veiksmais ir su galinga vizija vadovauti pokyčiui. 

Skirdamas laiko įsiklausyti, klausinėti ir įvertinti situaciją prieš priimant sprendimą pagerbi tuos, kuriems vadovauji. Šis procesas taip pat įgalina tave tapti sąmoningesniu ir jautresniu lyderiu, kuris įgauna pasitikėjimo iš kitų bei skatina juos būti drąsesniais. 

Vadovauti pokyčiu metu nelengva. Turėtume į tai žvelgti rimtai. Pokyčiai atneša daug įvairių emocijų ir kelia streasą. 

Bet būtent todėl ir esame lyderystės pozicijose – kad padėtume nustatyti kursą ir nukreiptume kitus linkme, kuria Dievas šaukia mus.

Daugiau apie lyderystę pokyčių/krizės metu, klausyk specialioje Lyderiams LT tinklalaidės laidoje – Lyderystė krizių metu.

Parengta pagal GLN straipsnį „5 Steps for Effectively Leading Through Change“.
Straipnsio autorė – Dženi Katron (Jeni Catron), Rašytoja, lektorė ir lyderystės ekspertė

Iš anglų kalbos vertė Nora Popova

Palikite komentarą